Koniec z wyrzucaniem żywności

Nowa ustawa, którą właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje sklepom wyrzucania niesprzedanej żywności. Będą musiały przekazywać ją organizacjom pozarządowym.

Prezydent podpisał we wtorek ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zobowiązuje ona podmioty prowadzące handel detaliczny lub hurtowy żywnością do przekazywania tej, które nie mogły sprzedać organizajom pozarządowym. Tym organizacjom, które zajmują się pomocą społeczną, a konkretnie przekazywaniem żywności osobom mającą problem z jej zakupem, bądź do gospodarstw domowych, bądź w ramach instytucji prowadzących żywienie zbiorowe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Produkty żywnościowe o bliskim terminie utraty zdatności do spożycia, w uszodzonych opakowaniach bądź o wyglądzie odbiegającym od standardowego nie bądą już mogły być wyrzucane dla utylizacji. Podmioty prowadzące handel będą musiały podpisać umowę z organizacją społeczną, której będą przekazywały tego typu produkty z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. Handlowcy na podpisanie tego typu umowy będą mieli pięć miesięcy od momentu wejścia ustawy w życie.

Do działań takich zobowiązane będą wszystkie podmioty handlowe prowadzą sprzedaż detaliczną lub hurtową na powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowyh a ich przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich przychodów.

W przypadku nie przestrzegania nowych przepisów przedsiębiorstwa handlowe czekają kary finansowe. Kwota bazowa zostanie pomnożona przez masę wyrzuconej żywności. Do opłaty nie będzie wliczane 10 proc. tej masy bowiem ustawodawca uznał, że część żywności wystawianej na sklepowe półki traci zdatność do spożycia tak szybko, że nie można uniknąć jej wyrzucenia.

Czytaj także: Co trzeci pracownik Biedronki to obcokrajowiec

wirtualnemedia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz