Indyjski premier Narenda Modi powiedział, że Indie pomogą Rosji w rozwijaniu Północnego Szlaku Morskiego i w uczynieniu go międzynarodową arterią handlową.

W piątek w ramach Wschodniego Forum Gospodarczego w Rosji gościł za pośrednictwem wideo-łącza premier Indii, Narenda Modi. Zapowiedział, że jego kraj pomoże Rosji w rozwijaniu Północnego Szlaku Morskiego (Północnej Drogi Morskiej), w tym pod względem międzynarodowym.

„Indie i Rosja są partnerami przy eksploracji kosmicznej poprzez program Gaganyan. Rosja i Indie będą również partnerami w otwieraniu Północnego Szlaku Morskiego na międzynarodową wymianę handlową” – powiedział indyjski premier. Zaznaczył też, że obecnie w fazie rozwoju znajduje się korytarz morski Ćennaj (Madras)-Władywostok.

Modi dodał, że przyjaźń indyjsko-rosyjska „przeszła próbę czasu”, co w ostatnim czasie było widać poprzez współpracę na rzecz zwalczania pandemii COViD-19, w tym w kwestii szczepionek.

Przypomnijmy, że przedstawiciele państwowego koncernu jądrowego Rosatom oraz Ministerstwa Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki podpisali na Wschodnim Forum Gospodarczym porozumienie w sprawie rozwoju Wielkiego Północnego Szlaku Morskiego.

Północny Szlak Morski rozciąga się od cieśniny Karskie Wrota na zachodzie do Przylądka Dieżniowa na Półwyspie Czukockim. Tzw. Wielki Północny Szlak Morski obejmuje rejon Archangielska, Murmańska oraz Sankt Petersburg i Daleki Wschód od granicy Północnego Szlaku Morskiego na Czukotce do Władywostoku.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział z kolei, że w 2024 roku planuje się przetransportować 80 mln ton ładunków Północnym Szlakiem Morskim.

„W 1986 r. Związek Radziecki miał największy ruch na Północnym Szlakiem Morskim. Wynosił on 6,3 [mln ton] lub 7,3 mln ton. A w zeszłym roku było to 33 mln ton. A w planowane jest 2024 r. 80 mln ton” – powiedział Putin. Przypomniał też, że 18% terytorium Rosji zajmuje strefa arktyczna, dlatego rozwój Północnego Szlaku Morskiego i całego regionu jest niezwykle ważny dla kraju.

VI Wschodnie Forum Ekonomiczne odbywa się we Władywostoku w dniach 2-4 września w formacie hybrydowym. Kluczowym tematem programu biznesowego są „Nowe możliwości dla Dalekiego Wschodu w świecie przechodzącym transformację”. Organizatorem forum jest Fundacja Roscongress. TASS jest generalnym partnerem medialnym wydarzenia i oficjalną agencją fotograficzną gospodarza.

Północna Droga Morska, zwana też Północnym Szlakiem Morskim, jest częścią Przejścia Północno-Wschodniego – najkrótszego szlaku morskiego pomiędzy Azją Wschodnią i Europą. Droga ta jest o około 1/3 krótsza niż ta wykorzystująca Kanał Sueski. Wraz z ociepleniem w Arktyce otwiera się możliwość eksploatacji tego szlaku. Moskwa bardzo na to liczy i rozwija w regionie arktycznym infrastrukturę, w tym wojskową, a także rozbudowuje flotę lodołamaczy atomowych.

Czytaj także: Wicepremier Rosji: Północna Droga Morska musi stać się międzynarodowym korytarzem transportowym

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply