Przedstawiciele państwowego koncernu jądrowego Rosatom oraz Ministerstwa Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki podpisali na Wschodnim Forum Gospodarczym porozumienie w sprawie rozwoju Wielkiego Północnego Szlaku Morskiego – poinformowała w piątek służba prasowa Rosatomu.

„Wielki Północny Szlak Morski z Murmańska do Władywostoku odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie transportu i łączy drogą morską europejską część Rosji z Dalekim Wschodem. […] Jesteśmy zainteresowani budowaniem współpracy w ramach tego projektu z partnerami zarówno rosyjskimi, jak i zagranicznymi” – powiedział dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow.

Północny Szlak Morski rozciąga się od cieśniny Karskie Wrota na zachodzie do Przylądka Dieżniowa na Półwyspie Czukockim. Tzw. Wielki Północny Szlak Morski obejmuje rejon Archangielska, Murmańska oraz Sankt Petersburg i Daleki Wschód od granicy Północnego Szlaku Morskiego na Czukotce do Władywostoku.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że w 2024 roku planuje się przetransportować 80 mln ton ładunków Północnym Szlakiem Morskim.

„W 1986 r. Związek Radziecki miał największy ruch na Północnym Szlakiem Morskim. Wynosił on 6,3 [mln ton] lub 7,3 mln ton. A w zeszłym roku było to 33 mln ton. A w planowane jest 2024 r. 80 mln ton” – powiedział Putin.

Według Putina trasa ma wielkie perspektywy i „to nie przypadek, że wiele państw chce tu przyjechać i pracować, korzystać z tej trasy”. „Przemieszczanie towarów wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego znacznie obniża cenę towarów dla końcowego konsumenta. W tym sedno” – dodał.

Putin przypomniał też, że 18% terytorium Rosji zajmuje strefa arktyczna, dlatego rozwój Północnego Szlaku Morskiego i całego regionu jest niezwykle ważny dla kraju.

VI Wschodnie Forum Ekonomiczne odbywa się we Władywostoku w dniach 2-4 września w formacie hybrydowym. Kluczowym tematem programu biznesowego są „Nowe możliwości dla Dalekiego Wschodu w świecie przechodzącym transformację”. Organizatorem forum jest Fundacja Roscongress. TASS jest generalnym partnerem medialnym wydarzenia i oficjalną agencją fotograficzną gospodarza.

Północna Droga Morska, zwana też Północnym Szlakiem Morskim, jest częścią Przejścia Północno-Wschodniego – najkrótszego szlaku morskiego pomiędzy Azją Wschodnią i Europą. Droga ta jest o około 1/3 krótsza niż ta wykorzystująca Kanał Sueski. Wraz z ociepleniem w Arktyce otwiera się możliwość eksploatacji tego szlaku. Moskwa bardzo na to liczy i rozwija w regionie arktycznym infrastrukturę, w tym wojskową, a także rozbudowuje flotę lodołamaczy atomowych.

Czytaj także: Wicepremier Rosji: Północna Droga Morska musi stać się międzynarodowym korytarzem transportowym

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply