Rekordowe dostawy rosyjskiego gazu do Chin

Gazprom zwiększa eksport gazu ziemnego do Chin. Wykorzystuje do tego uruchomiony w 2019 r. gazociąg “Siła Syberii” łączący dwie eurazjatyckie potęgi.

Jak podał rosyjski koncern: „31 stycznia – po raz czwarty w miesiącu – Gazprom ustanowił nowy historyczny rekord dziennych dostaw gazu rurociągami do Chin. Dostawy gazociągiem Siła Syberii ponownie przekroczyły dzienne zobowiązania umowne spółki” – zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Poprzedni rekord został ustanowiony 12 stycznia, a wcześniej – 3 i 2 stycznia (zaraz po tym, jak dzienne dostawy gazu rurociągami do Chin osiągnęły nowy poziom przewidziany w porozumieniu na 2024 rok), wytłumaczyła agencja.

Dostawy gazociągiem “Siła Syberii” realizowane są w ramach dwustronnego, długoterminowego kontraktu pomiędzy Gazpromem a chińskim koncernem CNPC. Kontrakt ten został podpisany w 2014 r. na 30 lat na dostawy średnio 38 mld m sześc. gazu rocznie. Wolumen przewidziany na rok 2024 wynosi 30 miliardów m sześc. Na zeszły rok przewidziano 22 miliardach m sześc m w 2023 r., jednak, jak twierdzi Interfax.

Dostawy gazociągiem “Siłą Syberii” prowadzone są ze złoża Czajandinskoje zlokalizowanego w Jakucji. W 2022 roku do systemu przyłączono złoże Kowyktinskoje w obwodzie irkuckim.


W fazie projektów znajduje się obecnie drugi gazociąg łączący Rosję z Chinami. Przypomnijmy, że budowa nowego gazociągu Siła Syberii 2, rozliczanie transakcji handlowych w juanach i rozwijanie transportu Północną Drogą Morską były przedmiotem rozmów prezydentów Rosji i Chin podczas ostatniej wizyty Xi Jinpinga w Moskwie.

Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział wówczas, że uzgodniono już prawie wszystkie parametry dotyczące porozumienia w sprawie budowy nowego gazociągu Siła Syberii 2, który ma prowadzić z Rosji do Chin przez Mongolię. Ma on mieć roczną przepustowość 50 mld metrów sześciennych gazu. Rosja jest też gotowa zwiększyć niezakłócone dostawy ropy.

Przeczytaj: Rosja: gazociąg Siła Syberii 2 zastąpi Nord Stream 2

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply