Podczas rozmów w formacie rozszerzonym z udziałem prezydentów Rosji i Chin w Moskwie rozmawiano m.in. o budowie nowego gazociągu Siła Syberii 2, rozliczaniu transakcji handlowych w juanach i rozwijania transportu Północną Drogą Morską.

W ramach oficjalnej wizyty przywódcy Chin, Xi Jinpinga w Rosji, we wtorek odbyły się chińsko-rosyjskie rozmowy w formacie rozszerzonym. Uczestniczył w nich rosyjski prezydent Władimir Putin.

Rosyjski prezydent powiedział, że uzgodniono już prawie wszystkie parametry dotyczące porozumienia w sprawie budowy nowego gazociągu Siła Syberii 2, który ma prowadzić z Rosji do Chin przez Mongolię. Ma on mieć roczną przepustowość 50 mld metrów sześciennych gazu. Rosja jest też gotowa zwiększyć niezakłócone dostawy ropy.

Przeczytaj: Rosja: gazociąg Siła Syberii 2 zastąpi Nord Stream 2

Putin dodał, że rosyjski biznes jest w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie chińskiej gospodarki na surowce energetyczne. Zaznaczył, że Rosja jest dla Chin strategicznym dostawcą ropy, gazu ziemnego i skroplonego, a także węgla i energii elektrycznej.

„Do 2030 roku, łączny wolumen gazu wyniesie przynajmniej 98 mld metrów sześciennych, plus 100 mln ton gazu skroplonego” – oświadczył. Dodał też, że budowa infrastruktury z obszaru energetyki jądrowej przebiega zgodnie z planem.

Ponadto, Putin zadeklarował, że Moskwa popiera stosowanie chińskiej waluty, juana, w rozliczeniach handlowych Rosji z państwami azjatyckimi, afrykańskimi i z Ameryki Łacińskiej. Wyraził też przekonanie, że takie formy płatności będą rozwijane, podobnie jak wzajemna obecność instytucji finansowych i bankowych na rynkach rosyjskim i chińskim. Dodał, że już 2/3 obrotów między Rosją a Chinami odbywa się w rublach i juanach. Ponadto, w ocenie Putina, oba państwa mogą stać się światowymi liderami sektora IT oraz w obszarze sztucznej inteligencji.

Rosyjski przywódca oświadczył też, że Chiny stały się dla jego kraju „wiodącym partnerem w rozwijaniu potencjału gospodarczego Dalekiego Wschodu”, dzięki inwestycjom i wymianie handlowej.

W jego ocenie, wzrośnie też eksport do Chin rosyjskiej żywności. Powiedział, że odpowiednie rosyjskie ministerstwa pracują nad zapewnieniem odpowiedniej jakości produktów dostarczanych Chinom oraz poprawę wzajemnej dostępności żywności. Przytoczył również dane, według których w 2022 roku wolumen produktów rolnych eksportowanych z Rosji do Chin, wzrósł o ponad 41 proc., a pod względem wartości przekroczył równowartość 7 mld dolarów.

Putin zwrócił także uwagę na pogłębianie się współpracy przemysłowej między Rosją a Chinami. „Istnieją dobre doświadczenia współpracy w zakresie budowy samolotów cywilnych, statków i produkcji samochodów” – powiedział prezydent Rosji. „Jesteśmy gotowi wspierać chiński biznes w zastępowaniu zakładów produkcyjnych zachodnich przedsiębiorstw, które opuściły Rosję” – dodał.

Ponadto, Putin poruszył temat Północnej Drogi Morskiej, wiodącej przez Arktykę. Powiedział, że Rosja i Chiny są gotowe utworzyć wspólną grupę roboczą ds. rozwoju tego szlaku handlowego i transportowego.

Postrzegamy współpracę z chińskimi partnerami w rozwoju potencjału tranzytowego Północnej Drogi Morskiej jako obiecującą” – powiedział Putin. Uważa też, że ogólnie poprawiono infrastrukturę transportową i logistyczną.

Przeczytaj: Wicepremier Rosji: Północna Droga Morska musi stać się międzynarodowym korytarzem transportowym

Czytaj także: Rosja: podpisano umowę o Północnym Szlaku Morskim. W 2024 r. planowany jest transport 80 mln ton towarów

Nasze kraje łączy długa granica lądowa, więc tworzenie korytarzy kolejowych i drogowych na kierunku Chiny-Europa i z powrotem przez terytorium Rosji pozostaje absolutnym priorytetem, aby sprostać potrzebom rosnącego ruchu towarowego i pasażerskiego” – podkreślił prezydent Rosji.

Rosyjski przywódca zauważył też, że oba kraje opracowały pakiet 80 dużych, obiecujących dwustronnych projektów inwestycyjnych w różnych branżach o łącznej wartości około 165 mld dolarów.

Przywódca Chin powiedział z kolei, że w ciągu ostatniej dekady, wymiana handlowa pomiędzy Chinami a Rosją wzrosła o 116 proc.

Umożliwiło to nie tylko znaczne wzmocnienie podstaw materialnych stosunków dwustronnych, ale także nadanie istotnego impulsu rozwojowi społeczno-gospodarczemu obu krajów” – powiedział Xi.

Dodajmy, że Xi wyraził gotowość do współpracy z Putinem w celu zapewnienia wskazówek i instrukcji dotyczących stosunków dwustronnych i praktycznej współpracy celem przyspieszenia rozwoju i odmłodzenia obu krajów, podaje chińska agencja Xinhua.

Podczas wcześniejszego spotkania z rosyjskim premierem Michaiłem Miszustinem wezwał też oba państwa do wspólnej ochrony swoich sektorów energetycznych.

Czytaj także: Xi Jingping: Relacje chińsko-rosyjskie mają priorytetowe znaczenie

Xi Jinping przybył do Moskwy w poniedziałek z wizytą państwową. Wizyta już została skrytykowana przez szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, który stwierdził, że Chiny zapewniają Rosji dyplomatyczną osłonę, która umożliwie tej drugiej popełnianie zbrodni na Ukrainie.

TASS / Xinhua / Kremlin.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz