Jak wskazują statystyki, w zeszłym roku Polska importowała więcej węgla niż sprzedała go za granicę. Sektor górniczy odnotował spadek wydobycia.

Portal Business Insider przypomina, że Polska odnotowała w latach 2017-2016 nadwyżkę w handlu węglem. Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku. Według statystyki katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) doszło do znacznego wzrostu importu węgla. Polskie podmioty kupiły za granicą aż 13,4 mln ton tego surowca, czyli aż o 5,1 mln ton więcej niż rok wcześniej. Poziom importu węgla był najwyższy od 2011 roku. W tym samym okresie wyeksportowaliśmy jedynie 6,2 mln ton węgla.

Z zagranicy sprowadziliśmy 9,8 mln ton węgla energetycznego (wzrost importu o 3,6 mln ton) i 3,6 mln ton węgla koksowego (wzrost o 1,4 mln ton). Wzrost importu i spadek eksportu ma związek ze spadkiem wydobycia surowca w polskich kopalniach. Ilość wydobytego węgla spadła z 70,4 mln ton w roku 2016 do 65,5 mln ton w zeszłym roku. 81% wydobycia stanowił węgiel energetyczny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mimo tego kopalnie węgla kamiennego w Polsce wypracowały łączny zysk na poziomie 3,6 mld złotych netto. Jeszcze w 2015 roku generowana przez nie strata sięgała 4,5 mld złotych, w roku 2016 była już niewielka, na poziomie 3,6 mln zł. Cały przychód ze sprzedaży węgla wyniósł 20,5 mld zł wobec niecałych 18 mld zł w roku 2016.

Import surowca pochodził głównie z Rosji, ale gwałtownie zwiększyła się ilość węgla importowanego z USA.

businessinsider.com.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      bob :

      @tagore nie jest nie jest!!! jak to twoje dzieci dostaną raka to ciekawe co będziesz mówił w Polsce sprzedaje się energetyczny syf nie węgiel, syf z domieszką węgla 50% całą ta mafia węglowa kosztuje nas co roku więcej niż te 3,6 mld ile na same deputaty węglowe daliśmy z budżetu 2,5 mld?? a gdzie reszta gdzie nowy podatek „energetyczny”. Rok zysku i wielkie hura już krzyczą o podwyżki ale lat dotowania nie pamiętają a my się co roku trujemy sąsiadkę węgiel kupiła bo mrozy tak pali drewnem jak wyjdę przed dom szczypie aż łzy do oczu idą