Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę czwarty etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty 30 maja nie będzie konieczne noszenie maseczek na świeżym powietrzu. Będzie można uczestniczyć w mszach i innych uroczystościach religijnych. Będzie istniała także możliwość organizowania wesel do 150 osób.  Od 6 czerwca nastąpi z kolei otwarcie kin, teatrów, siłowni, klubów fitness oraz placów zabaw.

W czasie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wchodzimy w czwarty etap znoszenia obostrzeń. Od soboty 30 maja nie będzie obowiązywała konieczność noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Będzie możliwość uczestniczenia w mszach i innych uroczystościach religijnych. Będzie można także organizować wesela do 150 osób.  Od 6 czerwca nastąpi z kolei otwarcie kin, teatrów, siłowni, klubów fitness oraz placów zabaw.

„Dane (…) świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata – liczba zgonów spowodowanych koronawirusem – 27 zgonów na mln mieszkańców” – oświadczył premier.

„Powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – to już około 30 tys testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń” – dodał Morawiecki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Premier poinformował, że od 30 maja nie będzie konieczne zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej (pod warunkiem zachowania dystansu społecznego 2 metrów). „Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe” – powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że w sklepach i lokalach gastronomicznych nie będą obowiązywały już limity osób. „W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny” – zaznaczył premier.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od 30 maja dozwolone będą także zgromadzenia do 150 osób. W ich przypadku będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny.

Od 30 maja nie będzie także limitu dla wiernych w kościołach. Od najbliższego weekendu msze święte wracają więc do stanu sprzed epidemii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Morawiecki oświadczył także, że od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry oraz obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego pozostają jednak dyskoteki. „Wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń” – podkreślił szef rządu.

Od 6 czerwca będzie także dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą określone wymagania sanitarne.

„Przywracamy wszystkie działy gospodarki narodowej, ale z zachowaniem dyscypliny epidemicznej” – powiedział premier.

Zobacz także: Morawiecki: Wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej 28 czerwca

twitter.com / facebook.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz