Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę czwarty etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty 30 maja nie będzie konieczne noszenie maseczek na świeżym powietrzu. Będzie można uczestniczyć w mszach i innych uroczystościach religijnych. Będzie istniała także możliwość organizowania wesel do 150 osób.  Od 6 czerwca nastąpi z kolei otwarcie kin, teatrów, siłowni, klubów fitness oraz placów zabaw.

W czasie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wchodzimy w czwarty etap znoszenia obostrzeń. Od soboty 30 maja nie będzie obowiązywała konieczność noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Będzie możliwość uczestniczenia w mszach i innych uroczystościach religijnych. Będzie można także organizować wesela do 150 osób.  Od 6 czerwca nastąpi z kolei otwarcie kin, teatrów, siłowni, klubów fitness oraz placów zabaw.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Dane (…) świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata – liczba zgonów spowodowanych koronawirusem – 27 zgonów na mln mieszkańców” – oświadczył premier.

„Powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – to już około 30 tys testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń” – dodał Morawiecki.

Premier poinformował, że od 30 maja nie będzie konieczne zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej (pod warunkiem zachowania dystansu społecznego 2 metrów). „Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe” – powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że w sklepach i lokalach gastronomicznych nie będą obowiązywały już limity osób. „W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny” – zaznaczył premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od 30 maja dozwolone będą także zgromadzenia do 150 osób. W ich przypadku będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny.

Od 30 maja nie będzie także limitu dla wiernych w kościołach. Od najbliższego weekendu msze święte wracają więc do stanu sprzed epidemii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Morawiecki oświadczył także, że od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry oraz obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego pozostają jednak dyskoteki. „Wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń” – podkreślił szef rządu.

Od 6 czerwca będzie także dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą określone wymagania sanitarne.

„Przywracamy wszystkie działy gospodarki narodowej, ale z zachowaniem dyscypliny epidemicznej” – powiedział premier.

Zobacz także: Morawiecki: Wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej 28 czerwca

twitter.com / facebook.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz