W tym tygodniu ceny chleba, makaronów i kasz wzrosną nawet o 20 procent. Będzie to efekt wzrostu cen zboża dla przemysłu piekarniczego.

Zboże dla przemysłu piekarniczego drożeje. Ceny chleba, makaronów i kasz wzrosną w tym tygodniu nawet o 10-20 proc. – informuje w niedzielę “Gazeta Wyborcza” (GW).

Portal podaje, że zapasy zboża w młynach kończą się. Mąka sprzedawana dotychczas, pochodziła ze zbiorów kupionych przed nastaniem pandemii koronawirusa. Pod koniec kwietnia ceny zbóż znacząco wzrosły – nawet o 20 – 25 procent. Jest to konsekwencją paniki i wzmożonego popytu na produkty mączne, obserwowanych na świecie. Wpłynie to znacząco m.in. na ceny chleba.

Wzrost cen mąki spowoduje szybkie podwyżki cen w sklepach – pisze “GW”. Zdaniem Marka Dąbrowskiego, prezesa Polskiej Izby Makaronów, na którego powołuje się portal, ceny makaronów wzrosną co najmniej o 20 procent.

Zdaniem piekarzy, ceny chleba pójdą w górę o 10 – 20 proc. Sugerują oni, że efekty obecnej sytuacji będą widoczne już w tym tygodniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal podkreśla, że opisywany trend będzie dotyczył zwłaszcza piekarni rzemieślniczych, stanowiących ponad 60 proc. krajowego rynku piekarniczego. “Chleb podrożeje jeszcze w tym tygodniu. Niektórzy podniosą ceny chleba już jutro (w poniedziałek – przyp. red.), bo dziś kupią nową mąkę już po wyższych cenach” – uważa Piotr Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP, cytowany przez “GW”.

Czytamy, że podwyżki mogą okazać się jeszcze większe. “To wcale nie musi być koniec podwyżek, bowiem pszenicy brakuje niemal na całym świecie, a do nowych zbiorów daleko” – podkreśla “GW”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kontekście cen podstawowych produktów żywnościowych, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zagrożenie. Tak jak pisaliśmy, już niedługo będziemy mieli do czynienia z kolejnym kataklizmem – suszą. W tym roku susza prawdopodobnie osiągnie rekordowe rozmiary, nieporównywalne z tym, co widzieliśmy w poprzednich latach. Ten czynnik może spotęgować efekt wzrostu cen żywności.

Zobacz także: Specustawa dotycząca walki z suszą. Ponad 150 mln złotych na walkę z suszą

wyborcza.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply