Premier Węgier Viktor Orban polecił węgierskim ekspertom zbadanie skuteczności szczepionek na COVID-19 z Rosji i Chin pod kątem ewentualnego ich zakupu. Wywołało to sceptyczny komentarz Brukseli.

Jak podała w czwartek agencja Reutera, szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyás powiedział, że Viktor Orban poprosił ekspertów ds. zdrowia o zbadanie skuteczności szczepionek na COVID-19 opracowanych przez Rosję i Chiny w celu ewentualnych zakupów tych szczepionek. W piątek taka deklaracja padła w węgierskim państwowym radiu z ust samego Orbana.

Według premiera Węgier pierwsza partia szczepionki na koronawirusa ma być dostarczona na Węgry pod koniec grudnia br. lub na początku stycznia 2021 roku. Orban powiedział, że Węgry rozmawiają z Chinami i Rosją o szczepionkach i do wiosny mogą mieć dostęp do dwóch lub trzech różnych szczepionek. Jego zdaniem od kwietnia kraj prawdopodobnie będzie mógł ogłosić zwycięstwo nad pandemią.

Wcześniej Węgry zobowiązały się do zakupu 6,5 miliona szczepionek od koncernu AstraZeneca za 13 miliardów forintów (42,24 miliona dolarów) w ramach porozumienia z Unią Europejską.

PRZECZYTAJ: Badania nad kolejną szczepionką na COVID-19 wstrzymane. Powód – niepożądane działania

Jak podkreśla Reuters, nikt ma jeszcze klinicznie sprawdzonej szczepionki przeciwko koronawirusowi, chociaż prawie 200 takich szczepionek jest w fazie opracowywania na całym świecie. Pierwsze wyniki tych badań spodziewane są do końca 2020 roku.

Według brukselskiego korespondenta portalu Europejska Prawda zainteresowanie Węgier rosyjską bądź chińską szczepionką wywołało sceptyczny komentarz rzecznika Komisji Europejskiej. „Jakakolwiek szczepionka na rynku europejskim musi spełniać wszystkie wysokie standardy bezpieczeństwa. Jeśli którykolwiek kraj UE kupi zagraniczną szczepionkę, która nie przeszła certyfikacji, Komisja Europejska będzie zmuszona do podjęcia działań” – powiedział rzecznik przypominając, że opracowano europejską strategię prac nad szczepionką. „Nie prowadzimy negocjacji z firmami rosyjskimi czy chińskimi. To europejska strategia. Umowa została podpisana przez wszystkie kraje UE” – mówił rzecznik zaznaczając, że inne szczepionki będą mogły wejść na rynek europejski, jeśli przejdą certyfikację.

Kresy.pl / reuters.com / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply