Niezidentyfikowane osoby zgłosiły, że wszystkie szpitale i kliniki położnicze w Moskwie mogą potencjalnie mieć podłożone bomby, poinformowała w piątek agencja prasowa Tass powołując się na źródła w służbach ratowniczych.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass powołując się na anonimowe źródło w służbach ratowniczych, do wszystkich szpitali i klinik położniczych w Moskwie zadzwonił telefon ostrzegający przez podłożonymi bombami.

„Anonimowy alarm bombowy otrzymano we wszystkich szpitalach i klinikach położniczych stolicy Rosji. Ta informacja jest obecnie sprawdzana” – podało źródło.

Służby ratownicze rozpoczęły inspekcje tych placówek medycznych.

Fala alarmów bombowych zaczęła napływać do wielu rosyjskich miast w listopadzie 2019 roku. Anonimowe osoby wysyłały e-maile z ostrzeżeniami o możliwych eksplozjach w sądach, szkołach, centrach handlowych, sklepach i na uniwersytetach. Od 3 marca zgłoszenia te pojawiają się również w kontekście lotnisk. Żadne z nich nie zostało potwierdzone. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o zablokowaniu pięciu zagranicznych zasobów, które były źródłem tysięcy fałszywych zagrożeń bombowych.

Zobacz też: W Moskwie aresztowano uczestników międzyetnicznej bijatyki

Jak poinformowaliśmy, według raportu rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych przestępstwa związane z terroryzmem wzrosły w tym kraju o prawie 34%, a związane z ekstremizmem o 43%.

„Od stycznia do września 2020 roku zarejestrowano 1851 przestępstw związanych z terroryzmem (wzrost o 33,9%) oraz 651 przestępstw ekstremistycznych (wzrost o 43,4%)” – podają raporty statystyczne. Ogółem rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zarejestrowało ponad 1,5 miliona różnych przestępstw od początku tego roku, wskazują dane statystyczne ministerstwa.

W tym samym czasie przestępczość w miejscach publicznych spadła o 10,2% w porównaniu z rokiem poprzednim do 464,5 tysięcy – podało ministerstwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedawno, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zlikwidowała dwie komórki ekstremistyczne w Karaczajo-Czerkiesji i Dagestanie – poinformowało w piątek Centrum Komunikacji Społecznej FSB.

Federalna Służba Bezpieczeństwa w obwodzie malokaraczajewskim Republiki Karaczajsko-Czerkieskiej oraz w miastach Machaczkała, Kaspijsk i Izberbasz w Republice Dagestanu udaremniła działalność dwóch komórek międzynarodowej ekstremistycznej organizacji religijnej At Takfir wal-Hijra z łączną liczbą ponad 20 osób”.

Według FSB jej członkowie aktywnie promowali ideologię ekstremistyczną i rekrutowali nowych zwolenników do grupy. „Wezwali wierzących do odrzucenia świeckich praw i instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Opowiadali się również za utworzeniem teokratycznego państwa islamskiego – kalifatu – na Kaukazie Północnym” – odnotowano.

Podczas przeszukania funkcjonariusze FSB zatrzymali w szczególności trzy granaty, trzy pistolety Makarowa, 190 kopii religijnej literatury oraz pięć odręcznych tekstów wykładów ekstremistycznych kaznodziei.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply