Przestępstwa związane z terroryzmem wzrosły w Rosji o prawie 34% od początku tego roku, podczas gdy przestępstwa ekstremistyczne wzrosły o 43%, podało w środę rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych w swoim raporcie.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, według raportu rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych przestępstwa związane z terroryzmem wzrosły w tym kraju o prawie 34%, a związane z ekstremizmem o 43%.

„Od stycznia do września 2020 roku zarejestrowano 1851 przestępstw związanych z terroryzmem (wzrost o 33,9%) oraz 651 przestępstw ekstremistycznych (wzrost o 43,4%)” – podają raporty statystyczne.

Zobacz też: W Moskwie aresztowano uczestników międzyetnicznej bijatyki

Ogółem rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zarejestrowało ponad 1,5 miliona różnych przestępstw od początku tego roku, wskazują dane statystyczne ministerstwa.

W tym samym czasie przestępczość w miejscach publicznych spadła o 10,2% w porównaniu z rokiem poprzednim do 464,5 tysięcy – podało ministerstwo.

Zobacz też: Media: po dekapitacji nauczyciela Francja wydali 231 islamskich ekstremistów

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zlikwidowała dwie komórki ekstremistyczne w Karaczajo-Czerkiesji i Dagestanie – poinformowało w piątek Centrum Komunikacji Społecznej FSB.

Federalna Służba Bezpieczeństwa w obwodzie malokaraczajewskim Republiki Karaczajsko-Czerkieskiej oraz w miastach Machaczkała, Kaspijsk i Izberbasz w Republice Dagestanu udaremniła działalność dwóch komórek międzynarodowej ekstremistycznej organizacji religijnej At Takfir wal-Hijra z łączną liczbą ponad 20 osób”.

Według FSB jej członkowie aktywnie promowali ideologię ekstremistyczną i rekrutowali nowych zwolenników do grupy. „Wezwali wierzących do odrzucenia świeckich praw i instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Opowiadali się również za utworzeniem teokratycznego państwa islamskiego – kalifatu – na Kaukazie Północnym” – odnotowano.

Podczas przeszukania funkcjonariusze FSB zatrzymali w szczególności trzy granaty, trzy pistolety Makarowa, 190 kopii religijnej literatury oraz pięć odręcznych tekstów wykładów ekstremistycznych kaznodziei.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply