Pierwszy statek z żywnością dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie – podał we wtorek portal France 24. Medium cytuje ukraińskie ministerstwo infrastruktury. Na statku znajduje się 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii. To humanitarna pomoc żywnościowa.

Statek Brave Commander wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie. Kieruje się do portu w Dżibuti. Na statku znajduje się 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy. Zboże ma ostatecznie trafić do Etiopii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ministerstwo i ONZ pracują nad sposobami zwiększenia dostaw żywności dla społecznie wrażliwych grup mieszkańców Afryki” – przekazał ukraiński resort.

W komunikacie podkreślono, że od zawarcia umowy w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiej żywności drogą morską z ukraińskich portów wyszło łącznie 17 statków przewożących ponad 475 tys. ton produktów rolno-spożywczych.

Rosjanie zgodzili się odblokować morski eksport zboża z Ukrainy. W poniedziałek 1 sierpnia po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy z portu w Odessie wypłynął statek załadowany ukraińską żywnością.

„Eksport będzie przechodził przez trzy porty: Odessę, Jużnyj i Czarnomorsk, ale w przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się go rozszerzyć. Wszystkie zalecenia sił morskich, sił zbrojnych muszą być przestrzegane. Są bezpieczne korytarze, szlaki, które opracowaliśmy wspólnie z wojskiem i wszystkie statki cywilne będą nimi przechodzić. Będziemy sprzedawać zboże każdemu. I wszystkie statki, które mogą swobodnie trzymać się tych rekomendacji, mogą wpływać do nas” – podkreślał wówczas ukraiński parlamentarzysta Rustem Umerow.

france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz