W poniedziałek po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy z portu w Odessie wypłynął statek załadowany ukraińską żywnością. Poinformował o tym szef Ministerstwa Infrastruktury Ołeksandr Kubakow na Facebooku.

Jak poinformował portal Ukrinform, w poniedziałek po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy z portu w Odessie wypłynął statek załadowany ukraińską żywnością. Poinformował o tym szef Ministerstwa Infrastruktury Ołeksandr Kubakow na Facebooku.

„Pierwszy statek z ukraińską żywnością opuścił port w Odessie” – napisał minister.

Statek RAZONI pod banderą Sierra Leone wypłynął do portu w Libanie z ukraińską kukurydzą. Minister zaznaczył, że Ukraina jest 4. największym eksporterem kukurydzy na świecie, więc możliwość jej eksportu przez porty to ogromny sukces dla zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

„Dziś Ukraina wraz ze swoimi partnerami robi kolejny krok w kierunku zapobiegania głodowi na świecie. Odblokowanie portów zapewni gospodarce co najmniej 1 mld dolarów wpływów, a sektorowi rolnemu możliwość zaplanowania sezonu zasiewów w przyszłym roku – podkreślił Kubakow. Według niego, w portach Odessy na swoją kolej odpłynięcia czeka już 16 statków.

Już w niedzielę rzecznik prezydenta Recepa Erdogana zapowiadał możliwość wypłynięcia okrętu z Ukrainy. „Jeśli wszystkie szczegóły zostaną ukończone do jutra, wydaje się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwszy statek opuści port jutro… Zobaczymy statki opuszczające porty najpóźniej następnego dnia” – powiedział Kalin.

Przemawiając w wywiadzie Ibrahim Kalin powiedział, że wspólne centrum koordynacyjne w Stambule prawdopodobnie wkrótce zakończy ostateczną pracę nad trasami eksportowymi.

Rosjanie zgodzili się odblokować morski eksport zboża z Ukrainy. Parlamentarzysta Rustem Umerow poinformował, że strona ukraińska osiągnęła z Rosją porozumienie w sprawie morskiego eksportu zboża. “Eksport będzie przechodził przez trzy porty: Odessę, Jużnyj i Czarnomorsk, ale w przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się go rozszerzyć. Wszystkie zalecenia sił morskich, sił zbrojnych muszą być przestrzegane. Są bezpieczne korytarze, szlaki, które opracowaliśmy wspólnie z wojskiem i wszystkie statki cywilne będą nimi przechodzić. Będziemy sprzedawać zboże każdemu. I wszystkie statki, które mogą swobodnie trzymać się tych rekomendacji, mogą wpływać do nas” – słowa Umerowa zacytował portal Korrespondent.net.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply