Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu obywatela Gruzji, który przewoził nielegalnych imigrantów. Mężczyzna przewoził obywateli Jemenu i Syrii.
W dn. 31.07 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 34 cudzoziemców m. in. ob. Indii, Kamerunu, Kenii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach #PSGCzeremcha #PSGBiałowieża #PSGMielnik #DubiczeCerkiewne Zatrzymano pomocnika ob. Gruzji, który przewoził 3 ob. Jemenu i ob. Syrii – przekazała Straż Graniczna w poniedziałkowym komunikacie.
W dn.31.07 na terytorium??próbowało nielegalnie przedostać się z??34 cudzoziemców m. in.ob.Indii,Kamerunu,Kenii.
Zdarzenia miały miejsce na odcinkach #PSGCzeremcha #PSGBiałowieża #PSGMielnik #DubiczeCerkiewne
Zatrzymano pomocnika ob.Gruzji,który przewoził 3 ob.Jemenu i ob.Syrii. pic.twitter.com/LfsGIfoRGr— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 1, 2022
W sobotę Straż Graniczna informowała o zatrzymaniu innego obywatela Gruzji, który przewoził 19 nielegalnych imigrantów. Informowaliśmy, że w czwartek w miejscowości Pobondzie (gmina Rutka-Tartak) funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 32-letniego obywatela Uzbekistanu, który w swoim aucie przewoził 5 obywateli Iraku.
Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja na początku bieżącego roku.
Przypomnijmy, że w lipcu rozbito transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów-obywateli państw Bliskiego Wschodu z Białorusi do krajów Europy Zachodniej.
Funkcjonariusze SG działali w ramach powołanej w lutym 2022 r. przez Europol operacyjnej grupy zadaniowej (OTF) Flow. W jej skład wchodzili przedstawiciele służb z Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Polski. Ta specjalna grupa operacyjna została utworzona w celu wsparcia organów krajowych w zwalczaniu zwiększonej działalności w zakresie przemytu migrantów z Białorusi do UE.
Wspólne działania służb polskich i zagranicznych przeprowadzono w środę 13 lipca br. w ramach tzw. Common Action Day, symultanicznie w kilku państwach członkowskich UE. W ich wyniku zatrzymano 10 osób w Polsce oraz jedną w Wielkiej Brytanii na podstawie niemieckiego nakazu. Łącznie przeszukano 28 miejsc (22 w Polsce , 4 na Litwie i 2 w Niemczech). W ramach przeszukań zatrzymano sprzęt elektroniczny, różne dokumenty, dowody przekazania pieniędzy i gotówkę.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!