W Wilnie odbył się 6. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych [+FOTO/+VIDEO]

Około 700 biegaczy wzięło w niedzielę udział w szóstym już Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Wilnie.

Jak podaje portal L24.lt, organizatorem biegu była ambasada RP w Wilnie, wileńska młodzież oraz stowarzyszenie „Sporto renginiai”. Do rywalizacji stanęło około 700 biegaczy, którzy mieli do wyboru 3 dystanse: 1963 metrów, 5 km oraz 10 km. Długość pierwszego z dystansów była nawiązaniem do roku śmierci ostatniego Wyklętego, który poległ z bronią w ręku – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Bieg odbył się w wileńskim parku na Zakrecie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W biegu wzięła udział polska młodzież z Wilna i Wileńszczyzny, harcerze, żołnierze litewscy i polscy dyplomaci z ambasady RP w Wilnie. Jak pisze L24.lt, zwycięzcy biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali uhonorowani pamiątkowymi pucharami, a wszyscy, którzy dotarli do mety, otrzymali pamiątkowe medale.

Pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zorganizowała w Wilnie w 2013 roku Fundacja Wolność i Demokracja. W tym roku odbył się on już po raz szósty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Polskiej Agencji Prasowej w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Wyklętymi są też żołnierze 5. Wileńskiej Brygady dowodzonej przez mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, którzy ewakuowali się z Wileńszczyzny na zachód i walczyli na terenie powojennego państwa polskiego. Wśród nich była legendarna sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka”.

1 marca jest w Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegi „Tropem Wilczym” z tej okazji odbyły się w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Bieg „Tropem Wilczym” w Wołkowysku na Białorusi

Kresy.pl / l24.lt / radiomaryja.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz