W Wilnie odbył się 6. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych [+FOTO/+VIDEO]

Około 700 biegaczy wzięło w niedzielę udział w szóstym już Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Wilnie.

Jak podaje portal L24.lt, organizatorem biegu była ambasada RP w Wilnie, wileńska młodzież oraz stowarzyszenie „Sporto renginiai”. Do rywalizacji stanęło około 700 biegaczy, którzy mieli do wyboru 3 dystanse: 1963 metrów, 5 km oraz 10 km. Długość pierwszego z dystansów była nawiązaniem do roku śmierci ostatniego Wyklętego, który poległ z bronią w ręku – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Bieg odbył się w wileńskim parku na Zakrecie.

W biegu wzięła udział polska młodzież z Wilna i Wileńszczyzny, harcerze, żołnierze litewscy i polscy dyplomaci z ambasady RP w Wilnie. Jak pisze L24.lt, zwycięzcy biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali uhonorowani pamiątkowymi pucharami, a wszyscy, którzy dotarli do mety, otrzymali pamiątkowe medale.

Pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zorganizowała w Wilnie w 2013 roku Fundacja Wolność i Demokracja. W tym roku odbył się on już po raz szósty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Polskiej Agencji Prasowej w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Wyklętymi są też żołnierze 5. Wileńskiej Brygady dowodzonej przez mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, którzy ewakuowali się z Wileńszczyzny na zachód i walczyli na terenie powojennego państwa polskiego. Wśród nich była legendarna sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka”.

1 marca jest w Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegi „Tropem Wilczym” z tej okazji odbyły się w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Bieg „Tropem Wilczym” w Wołkowysku na Białorusi

Kresy.pl / l24.lt / radiomaryja.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz