Po protestach przeciwko podwyżkom opłat za energię elektryczną i gaz szef ukraińskiego rządu polecił wprowadzenie państwowej regulacji ceny gazu dla ludności.

Jak podała w środę agencja Unian, premier Ukrainy Denys Szmyhal polecił ustalenie jednolitej ceny za gaz dla odbiorców indywidualnych na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Miałaby ona wynosić 6,99 hrywien za metr sześcienny i obowiązywać do końca lockdownu bądź sezonu grzewczego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W związku z pandemią COVID-19, wprowadzeniem na Ukrainie ograniczeń przeciwepidemicznych, gwałtownym i nadmiernym wzrostem cen gazu w ostatnich tygodniach proponuje się wprowadzenie dla wszystkich odbiorców domowych na Ukrainie państwowej regulacji cen gazu na okres kwarantanny lub do zakończenia obecnego sezonu grzewczego. Proponowana cena, która w tej chwili jest ustalona, ​​to 6,99 hrywien za metr sześcienny” – powiedział Szmyhal.

Według szefa ukraińskiego rządu bez tej decyzji cena gazu dla ludności mogłaby wzrosnąć w lutym br. do 12 hrywien za metr sześcienny.

Jak pisaliśmy, po Nowym Roku w związku z podwyżkami opłat za energię elektryczną i gaz na Ukrainie rozpoczęły się protesty ludności. W poniedziałek agencja Unian informowała co najmniej o kilkunastu demonstracjach i blokadach dróg w całym kraju.

Pod koniec 2020 roku ukraiński rząd podjął decyzję o zniesieniu ulgowej taryfy na energię elektryczną dla pierwsze wykorzystane 100 kWh w roku, co oznacza niemal 100-procentową podwyżkę za taką ilość zużytej energii. Natomiast cena gazu rośnie na Ukrainie pomimo wprowadzenia 1 sierpnia 2020 roku konkurencji wśród dostawców gazu dla odbiorców indywidualnych. Od 1 stycznia obowiązują nowe taryfy za transport gazu; nowe cenniki przedstawili też dostawcy. Jak podaje Unian, w zależności od dostawcy styczniowe ceny za gaz kształtują się od 6,99 do 10,8 hrywien za metr sześcienny czyli więcej o 11-20,5% niż w grudniu ub. roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina chce eksportować gaz do Unii Europejskiej

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz