„Blisko 3000 pustych faktur na kwotę 37 mln zł wystawiły i nabyły osoby zatrzymane przez CBA. To kolejny łańcuszek przerwany przez Biuro w procederze handlu fikcyjnymi fakturami VAT” – poinformowała służba w piątek.

W komunikacie podkreślono, że stołeczna delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzi wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczące wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur, które dają podstawę do uszczuplenia należności skarbowych. „Postępowanie zostało wszczęte o oparciu o materiały zgormadzone przez funkcjonariuszy CBA. W lutym i lipcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnych zatrzymano pięć osób na „gorącym uczynku” popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno – Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł oraz w związku z zakupem pustych faktur” – czytamy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zaznaczono, że nowe ustalenia funkcjonariuszy CBA oraz zgromadzone w sprawie dowody doprowadziły do zatrzymania pięciu osób, w tym Rafała G., Marcina W. Marka Cz., Dominikę R. – przedsiębiorców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza oraz Joannę G., która prowadzi Biuro Rachunkowe w Warszawie. Przeszukano również ich miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, a także przechowywania dokumentacji księgowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur oraz ich użycia. Według ustaleń śledczych uczestniczyli w procederze wystawiania fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analizy finansowej i szeregu innych. Ustalono, że wytworzyli  i użyli blisko 3000 faktur na kwotę ponad 37 mln zł.

Wobec trzech zatrzymanych został zastosowany środek zapobiegawczy pod postacią tymczasowego aresztowania. Wobec dwóch osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Podkreślono, że sprawa jest rozwojowa, a w jej zakresie prowadzone są dalsze czynności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w piątek Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o zatrzymaniu 17 osób. W przypadku 10 osób istnieje podejrzenie popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, za którą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Także w styczniu bieżącego roku CBŚP rozbiło jedną ze zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby były podejrzane o zbrodnię vatowską. Ustalenia śledztwa wskazywały, że grupa także wystawiała fikcyjne faktury na wciąż powstające i znikające podmioty gospodarcze.

Także w lipcu ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji informowało o rozbiciu kolejnej grupy przestępczej podejrzanej o zbrodnię VAT-owską. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku jej działania nawet 76 mln złotych. 6 osób trafiło wówczas do aresztu.

Zobacz także: Policja rozbiła grupę przestępczą działającą metodą „na policjanta” [+FOTO]

cba.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz