Przez większość bieżącego roku rządowi PiS udawało się utrzymać nadwyżkę budżetową jednak pod koniec roku wydatki przekroczyły sumę wpływów.

Portal Money .pl przytacza dane raportu na temat wykonania budżetu państwa w ciągu 11 miesięcy bieżącego roku, przedstawionego przez Ministerstwo Finansów. O ile jeszcze na koniec października rząd miał nadwyżkę budżetową, o tyle w grudniu odnotowano już deficyt. Według danych Ministerstwa od początku roku do końca listopada do kasy państwa wpłynęły 323,3 mld zł wydano natomiast wydano 325,7 mld zł. Oznacza to deficyt na poziomie 2,4 mld zł.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo podkreśla jednak, że w porównaniu do zeszłego roku można zauważyć pozytywne zmiany. Dochody budżetu są wyższe o 28,8 mld niż w ciągu 11 miesięcy zeszłego roku. Wpływy z podatków są wyższe o 13,9% rok do roku. Dochody z podatku VAT były wyższe o 20,3 proc. (tj. ok. 24,7 mld zł). Dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier zwiększyły się o 4,2 proc. (2,6 mld zł). Wpływy z PIT wzrosły o 8,6 proc. (3,7 mld zł), a z CIT o 12,9 proc. (3,1 mld zł) – pisze Money.pl. Dodatkowo, specjalny podatek od banków zapewnił jeszcze 4 mld zł. Plan w tym zakresie przekroczył zakładane w ustawie budżetowej parametry.

Wyższy poziom ściągalności składek na ubezpieczenia społeczne zredukował wydatki na ZUS – o 8,7 mld zł w stosunku do zeszłego roku. Niższe były też wydatki związane z wykorzystaniem funduszy europejskich – o 1 mld zł.

Deficyt może się zwiększyć bowiem jak do tej pory zrealizowano w omawiany okresie 84,6% zakładanych wydatków. „Wyższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń – listopad roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7,2 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach Programu rodzina 500 plus” – portal cytuje komunikat resortu finansów. Mimo to będzie najpewniej wyraźnie niższy niż założony w ustawie budżetowej deficyt określony na poziomie 59,35 mld zł. Urzędnicy z Ministerstwa Finansów oceniają, że nie powinien przekroczyć 30 mld zł.

money.pl/kresy.pl

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz