Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) poinformowało w poniedziałek o rozbiciu kolejnej grupy przestępczej podejrzanej o zbrodnię VAT-owską. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku jej działania 76 mln złotych. 6 osób trafiło do aresztu.

W poniedziałek rano CBŚP poinformowało o rozbiciu grupy podejrzanej o zbrodnię vatowską. W wyniku jej działań Skarb Państwa mógł stracić nawet 76 mln złotych. Do aresztu trafiło 6 osób.

„Kolejna grupa przestępcza wytwarzająca tzw. dokumentację kosztową rozbita przez CBŚP i PK. Tym razem przedmiotem sprzedaży różnych podmiotów gospodarczych były usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić 76 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. 7 luksusowych samochodów. W trakcie śledztwa wsparcia udzielali funkcjonariusze KAS” – czytamy w komunikacie CBŚP.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Czytamy, że funkcjonariusze prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie na zasadzie tzw. „karuzeli podatkowej” popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.

źr. cbsp.policja.pl

źr. cbsp.policja.pl

źr. cbsp.policja.pl

źr. cbsp.policja.pl

„Przedmiotem sprzedaży były usługi np.: budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, które generowały dokumentację kosztową” – czytamy.

Podkreślono, że oprócz CBŚP w czynnościach operacyjnych uczestniczyli także funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedstawiciele urzędów celno-skarbowych.

źr. cbsp.policja.pl

źr. cbsp.policja.pl

Do tej pory udało się ustalić, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Śledczy sądzą, że w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe.

Ustalenia śledztwa wskazują, że grupa mogła działać od połowy 2018 roku na terenie województw: zachodniopomorskiego, śląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego. Policjanci CBŚP zatrzymali łącznie 9 osób (6 kobiet i 3 mężczyzn).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dokumentację. W jednym z domów w bębnie pralki policjanci znaleźli ukryte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 90 tys. zł w gotówce, 7 luksusowych samochodów (6 z tego roku i jeden wyprodukowany w 2019 roku), o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł oraz dokonano blokady 68 rachunków bankowych” – informuje policja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Osobom zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania nią, a także m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT oraz wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

Wobec 6 osób (4 kobiety i 2 mężczyzn) sąd zastosował środek zapobiegawczy pod postacią tymczasowego aresztowania.

Zbrodnia vatowska zagrożona jest karą pozbawienia wolności do 25 lat. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Zobacz także: Policja rozbiła grupę przestępczą działającą metodą „na policjanta” [+FOTO]

cbsp.policja.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz