“6 podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej metodą na policjanta i prokuratora wpadło w ręce opolskich kryminalnych. Działania miały miejsce na terenie 3 województw. Grupa mogła oszukać nawet kilkadziesiąt starszych osób w całej Polsce na kilka milionów złotych” – poinformowała w sobotę policja. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Policja poinformowała w sobotę o zatrzymaniu 6 podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej metodą na policjanta i prokuratora. Operacje związane z zatrzymaniami odbywały się na terenie trzech województw. Zdaniem śledczych grupa mogła oszukać nawet kilkadziesiąt starszych osób w całej Polsce na łączną kwotę kilku milionów złotych. Mężczyźni trafili do tymczasowego aresztu. Grozi im nawet 12 lat pozbawienia wolności.

W komunikacie czytamy, że przy zatrzymanych policjanci zabezpieczyli 175 000 złotych w gotówce oraz biżuterię, której wartość wynosi prawie 200 000 złotych. Grozi im kara nawet 12 lat więzienia.

policjanci realizujący zatrzymanie - funkcjonariusze w moro przy bramie posesji i przy posesji, źr. policja.pl

policjanci realizujący zatrzymanie – funkcjonariusze w moro przy bramie posesji i przy posesji, źr. policja.pl

policjanci realizujący zatrzymanie - funkcjonariusze w moro przy bramie posesji i przy posesji, źr. policja.pl

policjanci realizujący zatrzymanie – funkcjonariusze w moro przy bramie posesji i przy posesji, źr. policja.pl

Czytamy, że opolscy policjanci rozpracowali grupę zajmującą się przestępstwami na tzw. policjanta i prokuratora. Pierwsze zgłoszenia o ich przestępczej działalności na terenie Opolszczyzny wpłynęły na początku kwietnia bieżącego roku. Wówczas dwie seniorki zostały oszukane metodą na tzw. policjanta. Pierwsza kobieta straciła ponad 7 tys. złotych, druga 2 tys. euro oraz 4 tys. złotych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Schemat działania grupy przestępczej wyglądał zawsze tak samo. Chodziło o to, aby okraść ofiarę z oszczędności życia.

Policja informuje, że funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą sprawdzali każdy trop, na każdym etapie dokładnie analizowali sposób działania grupy, zabezpieczali wszystkie pojawiające się dowody i przesłuchiwali świadków.

zabezpieczone pieniądze - spakowane w torebki foliowe, biżuteria i zegarek, źr. policja.pl

zabezpieczone pieniądze – spakowane w torebki foliowe, biżuteria i zegarek, źr. policja.pl

zabezpieczone pieniądze - spakowane w torebki foliowe, biżuteria i zegarek, źr. policja.pl

Podkreślono, że najważniejsza w tej sprawie okazała się wielowątkowa praca operacyjna. To na jej podstawie, 1 lipca tego roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i Samodzielnego Oddziału Antyterrorystycznego Policji w Opolu wspólnie z policjantami z Warszawy, Katowic i Poznania zatrzymali 6 osób w wieku od 20 do 40 lat, którzy są podejrzewani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

“Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Łącznie w akcję zaangażowanych było blisko 70 policjantów” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W opinii śledczych, zatrzymane zostały osoby ze wszystkich szczebli przestępczego procederu. “Począwszy od 40-letniego założyciela i szefa grupy, kończąc na osobach odpowiedzialnych za organizowanie środków transportu, łączności, dystrybucji pieniędzy i tzw. odbierakach” – podkreślono w komunikacie.

Wstępnie grupa podejrzana jest o 8 oszustw na łączną sumę blisko pół miliona złotych. Śledczy podejrzewają jednak, że pokrzywdzonych może być nawet kilkadziesiąt osób, straty mogą zaś sięgnąć nawet kilku milionów złotych. Policjanci zabezpieczyli 175 000 złotych, a także ekskluzywną biżuterię wartą około 200 000 złotych. Tylko jeden z zabezpieczonych zegarków wart jest 150 000 złotych.

Sąd Rejonowy w Opolu podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu całej szóstki na 3 miesiące. Zatrzymanym grozi nawet do 12 lat więzienia. Policja podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy, a funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Zobacz także: CBŚP rozbiło grupę przestępczą, która rozprowadzała miliony papierosów z przemytu

policja.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply