Decyzję w sprawie czasowej obniżki podatku VAT na wybrane dobra i usługi do nowej stawki w wysokości 5 proc. parlament Austrii podjął jednomyślnie. Nie wiadomo jednak, jak zareaguje na to Bruksela.

We wtorek austriacki parlament w ramach walki z kryzysem w gospodarce spowodowanych pandemią koronawirusa jednomyślnie uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT. Czasowo obniża ona stawkę tego podatku dla niektórych dóbr i usług do 5 proc.

W Austrii podstawowa stawka podatku VAT wynosi 20 proc. Stawka ulgowa wynosząca 10 proc. dotyczy m.in. żywności, książek, gazet, produktów rolnych i leśnych, wynajmowania mieszkań czy transportu osobowego z wyłączeniem krajowej komunikacji lotniczej. Ponadto, w tym kraju istnieje 13-procentowa specjalna stawka ulgowa, stosowana np. w przypadku nasion i roślin, drewna czy imprez kulturalnych oraz krajowego lotniczego transportu osobowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Nowo wprowadzona przez parlament stawka w wysokości 5 procent jak dotąd nie była w Austrii stosowana. Obejmie m.in. potrawy i napoje zamawiane w zakładach gastronomicznych, bilety kinowe i teatralne, książki, gazety, dzieła sztuki, a także bilety do parków natury, ogrodów zoologicznych i na widowiska cyrkowe. Nową stawką zostaną też objęte usługi noclegowe, co dotyczy również wynajmowania przyjezdnym pokojów we własnym domu.

Nowelizacja zakłada, że 5-procentowa stawka VAT w opisanej postaci będzie obowiązywać przez najbliższe pół roku. Jak na razie nie wiadomo, czy nowelizację zatwierdzą władze Unii Europejskiej i czy w razie ich odmownej decyzji budżet państwa będzie musiał przejąć na siebie koszt udzielonych płatnikom VAT ulg.

Czytaj także: Arabia Saudyjska radykalnie podwyższa podatek VAT

forsal.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz