Kryzys spowodowany przez pandemię koronawirusa SARS COVID-19, a także bardzo niskie ceny ropy naftowej zmusiły władze Arabii Saudyjskiej do radykalnych ruchów w dziedzinie polityki finansowej.

Jak podał w poniedziałek portal Gulf News główna stawka podatku VAT wzrośnie w Arabii Saudyjskiej z 5 proc. do 15 proc. Nowa stawka będzie obowiązywać już od 1 lipca. Saudyjskie państwo ma także wycofać się z zapewniania podstawowego świadczenia socjalnego dla pracowników sektora budżetowego – tak zwanej rekompensaty za koszty życia, którego wysokość sięgała miesięcznie 1000 riali czyli około 1120 złotych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak powiedział minister finansów Arabii Saudyjskiej Mohammed al-Dżadaan obcięte zostaną także środki inwestowane w ramach wielkiego programu, tak zwanej „Wizji 2030”. Łączne cięcia w tym zakresie mają pozostawić w budżecie państwa około 100 miliardów riali. Al-Dżadaan nie wykluczył też dalszych cięć świadczeń społecznych zapowiadając powołanie w tej sprawie specjalnej komisji. W ciągu 30 dni ma ona wydać opinię czy należy zmniejszyć bądź zlikwidować kolejne świadczenia dla pracowników budżetówki.

Między innymi praca tej komisji ma doprowadzić do zaoszczędzenia kolejnych 100 miliardów riali bo taki cel wyznaczył sobie w obliczu kryzysu saudyjski rząd. Zaoszczędzone środki mają zostać potem wydzielone na służbę zdrowia oraz wsparcie dla przedsiębiorców – „To są priorytety – zdrowie ludzi i dobrobyt ludzi” – powiedział w czasie telefonicznego wywiadu minister. Jak dodał – „Chcemy mieć pewność, że utrzymamy naszą siłę fiskalną i będziemy mogli wspierać gospodarkę po zakończeniu jej blokady”.

W Arabii Saudyjskiej odnotowano jak do tej pory 41 tys. przypadków zarażenia się koronawirusem SARS COVID-19, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich państw bliskowschodnich. Tylko w ciągu ubiegłej doby przybyło prawie 2 tys. zakażonych.

Czytaj także: WSJ: USA wycofują systemy przeciwrakietowe z Arabii Saudyjskiej

gulfnews.com/worldometers.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz