Stany Zjednoczone wycofują cztery systemu obrony przeciwrakietowej Patriot z terenu Arabii Saudyjskiej – przekazuje w czwartek Wall Street Journal. Wycofana zostanie również część personelu wojskowego.

Jak podał w czwartek Wall Street Journal, USA usunie z terenu Arabii Saudyjskiej systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, a także część ze stacjonujących na półwyspie żołnierzy. Ma to być ruch obliczony na ocieplenie stosunków z Iranem.

Systemy zostały wysłane na półwysep pod koniec września w reakcji na ataki rakietowe na zakłady naftowe w Abqaiq i Khurais. Spowodowały one zmniejszenie produkcji ropy naftowej o 5,7 miliona baryłek roby dziennie. Ataki wywołały wzrost cen ropy, ponieważ zniszczona produkcja stanowiła około sześciu procent globalnej podaży.

Zobacz też: Saudyjski samolot zestrzelony nad Jemenem

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jemeński ruch Huti przyznał się do odpowiedzialności za ataki rakietowe. Mimo to Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone twierdziły, że działania te były inspirowane przez Iran, czemu zaprzeczyło irańskie MSZ.

Raport sekretarza generalnego ONZ wskazywał, że potwierdzenie czy pociski użyte w nalotach miały pochodzenie irańskie czy też nie jest niemożliwe.

Zobacz też: Rakiety wystrzelone w kierunku miast Arabii Saudyjskiej

Dziennik poinformował w czwartek, że wycofanie się USA ma być oparte na przekonaniu „niektórych urzędników”, że Iran „nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia dla strategicznych interesów Ameryki”. Oprócz wycofania systemów Patriot i dziesiątków personelu wojskowego, Stany rozważają także likwidację swojej obecności na morzu w Zatoce Perskiej. Waszyngton już nakazał relokację dwóch eskadr myśliwców.

Niektórzy urzędnicy amerykańscy wyrazili zaniepokojenie, że ograniczenie obecności wojskowej w regionie może spowodować nowe wyzwania ze strony Iranu, zwłaszcza gdy kampania nacisków ekonomicznych administracji Trumpa przeciwko Teheranowi nadal obowiązuje. Inni twierdzą, że zasoby wojskowe w tym okręty wojenne i systemy uzbrojenia, powinny być przeznaczone na inne priorytety.

Zobacz też: Amerykański krążownik zatrzymał statek z ładunkiem irańskiej broni [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl/The Wall Street Journal

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz