“2 lutego 2021 r. we Wrocławiu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pięć osób. Działały one w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się popełnianiem przestępstw skarbowych i oszustw podatkowych w obrocie półproduktami służącymi do produkcji biopaliw oraz praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu” – poinformowała służba w poniedziałek.

W komunikacie podkreślono, że przestępczy proceder polegał na pozorowaniu czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przez polskich oraz zagranicznych przedsiębiorców. Łańcuchy odbiorców były w sposób celowy i przemyślany układane w taki sposób, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, część zaś – rolę buforów. Wszystko po to, by ostatecznie umożliwić wykazanie „legalnego” nabycia oleju roślinnego przez ostatecznych odbiorców.

“Zatrzymani, działając w ramach kolejnych spółek, brali udział we wprowadzaniu oleju roślinnego na terytorium RP z pominięciem należności publiczno-prawnych (VAT). Spółki, w których podejrzani byli wspólnikami i reprezentantami, były ogniwem w łańcuchu dostawców oleju od innych podmiotów do końcowego odbiorcy” – podaje ABW.

Zobacz także: Straty Skarbu Państwa na sumę ponad 440 mln złotych. ABW i CBA zatrzymały podejrzanych

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pięć osób. Przeszukano także miejsca ich zamieszkania. Wszystkim zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych oraz prania pieniędzy. Troje z podejrzanych trafiło do aresztu na okres trzech miesięcy. Wobec dwojga pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze pod postacią poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: ABW zatrzymała dwóch Irakijczyków, mieli finansować dżihadystów z ISIS

W komunikacie wskazano, że prokuratura Regionalna we Wrocławiu wydała postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanych o łącznej wartości nie mniejszej niż 900 tys. zł.

Sprawa ma rozwojowy charakter. Do tej pory zarzuty przedstawiono 59 osobom.

abw.gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply