W wyniku działań ABW i CBA w ostatnich dniach zatrzymano szereg podejrzanych w sprawach dot. przestępstw gospodarczych. Śledztwa dotyczą szkód Skarbu Państwa na sumę ponad 440 mln złotych – poinformował w sobotę rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W komunikacie, który został udostępniony przez Żaryna podkreślono, że w ramach śledztwa przeciw mafii paliwowej zatrzymano ośmiu podejrzanych. Usłyszeli oni zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Materiał zebrany przez CBA wskazuje, że podejrzani pracowali – w tym na funkcjach kierowniczych – w spółkach, m.in. zarejestrowanych na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, zajmujących się fikcyjnym obrotem olejem smarowym. Produkt kupowano w ramach funkcjonowania tzw. karuzeli podatkowej – olej najpierw był kupowany przez podmioty zagraniczne od podmiotu krajowego, a następnie sprowadzano go z powrotem na teren RP. W efekcie tego działania wytworzono dokumentację, która posłużyła do uszczuplania podatku VAT oraz podatku akcyzowego na kwotę około 308 mln zł” – napisano w komunikacie.

Zobacz także: ABW zatrzymała dwóch Irakijczyków, mieli finansować dżihadystów z ISIS

Podano, że do tej pory 120 osób usłyszało zarzuty w opisywanej sprawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inne śledztwa, które zostały opisane dotyczą m.in. grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie „wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi” . Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT wynoszą w tym wypadku około 60 mln zł.

Zobacz także: Wpadka ABW. Ujawniono adresy tajnych placówek

gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz