Amerykańska gazeta dla społeczności żydowskiej na swoich stronach internetowych porównuje  uczestników Marszu Niepodległości do Ku-Klux-Klanu i alarmuje, że Żydzi w Polsce mogą zacząć się „bardziej martwić, niż kiedykolwiek”.

Jak pisze na swoich stronach internetowych „The Forward”, 11 listopada przez Warszawę przeszedł „ogromny Marsz Niepodległości, zorganizowany przez skrajnie prawicowe, rasistowskie siły w Polsce”. Autor artykułu, Larry Cohler-Esses napisał: „To sprawia, że Żydzi w Polsce mogą się bardziej martwić, niż kiedykolwiek”.„The Forward” lub „The Jewish Daily Forward” to niegdyś tygodnik, a dziś miesięcznik wydawany dla amerykańskiej społeczności żydowskiej. Pierwotnie ukazywał się w jidysz, ale później powstała także wersja angielska. Gazeta prowadzi też własny, codziennie uaktualniany portal internetowy. To właśnie tam zamieszczono tekst Larry’ego Cohlera-Essesa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W swoim tekście poświęconym Marszowi Niepodległości cytuje on m.in. naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha:

– Uczą się ukrywać, kim naprawdę są. Proszę mnie nie pytać, czy to lepiej, czy gorzej, że nie są agresywni.

Według „The Forward”, tegoroczny marsz zgromadził „najwięcej (uczestników) w historii” – 60 tys. osób. Jednak we wcześniejszych latach liczbę uczestników szacowano nawet 100 tysięcy. Autor krytycznie zwraca uwagę m.in. na transparenty i okrzyki, które jego zdaniem były obecne w trakcie marszu:

– Źródłem zmartwień dla Żydów były transparenty, w których dominowały tematy białej supremacji, okrzyki potępiające muzułmańskich imigrantów, otwarcie eksponowane symbole partii faszystowskich, wezwania do chrześcijańskiego triumfalizmu, hasła, iż czarni nie mogą być Polakami oraz potępienia Żydów.

PRZECZYTAJ: Brytyjskie media o Marszu Niepodległości: „pokaz ksenofobii i supremacji białej rasy”

Cohler-Esses dodaje, że marsz zorganizowały ONR oraz Młodzież Wszechpolska. Twierdzi, że „obie organizacje były znane przed i w czasie II wojny światowej z przemocy wobec Żydów, w tym masakr, w przypadku ONR”.

Powołuje się także na słowa Sergiusza Kowalskiego z Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith w Rzeczypospolitej Polskiej, który powiedział, że „wszyscy maszerowali pod banerami i sloganami poruszającymi tematy tabu, jakie można było spotkać w Charlottesville”.

Autor podkreślił zarazem, że Marsz Niepodległości, który nazywa „zjednoczonymi siłami skrajnej prawicy” był wielokrotnie liczniejszy od manifestantów z Charlottesville, a do tego odbył się w stolicy Polski. Następnie cytuje Kowalskiego, który powiedział mu: – To tak jakby Ku-Klux-Klan maszerował dziesiątkami tysięcy przez Waszyngton.

– Ten marsz był naprawdę imponujący. Było kolorowo, z licznymi transparentami i racami; to coś, czego nie możesz udawać, że nie widzisz. Ale oni udają – dodał przedstawiciel B’nai B’rith, odnosząc się do, jak to określono: „prawicowego, nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu B’nai B’rith otwarcie protestowało przeciwko honorowaniu żołnierzy NSZ. List w tej sprawie, skierowany m.in. do prezydenta i Marszałka Sejmu, podpisany przez Kowalskiego, opublikowała „Gazeta Wyborcza”.

B’nai B’rith jest jedną z najstarszych i nieprzerwanie działających żydowskich organizacji na świecie. Główna siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja skupia się oficjalnie na ochronie interesów państwa Izrael oraz diaspory żydowskiej, jak również angażuje się w zwalczanie antysemityzmu. 9 września 2007 roku otwarto filię organizacji w Polsce.

Czytaj więcej: B’nai B’rith przeciwko honorowaniu żołnierzy NSZ

Cohler-Esses zarzuca policji bezczynność ws. niesionych transparentów i wznoszonych haseł, które jego zdaniem były tam obecne. W każdym razie, tak do rzeczywistych, jak i rzekomych, podchodzi bardzo krytycznie. W tym kontekście powołuje się na dyrektora wykonawczego Żydowskiego Domu Kultury w Krakowie, Jonathana Ornsteina. Miał on powiedzieć, że „ludzie są przerażeni”, ponieważ „uważają, że rząd na to pozwala, a policja, która ma chronić ludzi przed faszystami, daje im siłę”.

Cohler-Esses przywołuje także wypowiedzi członków rządu, a także prezydenta Andrzeja Dudy. Autor pisze, że Duda potępił nacjonalizm i rasizm, ale jednocześnie zaznaczył, że „nie jest on członkiem PiS” i „reprezentuje państwo, a nie rząd”.

Przeczytaj: Tusk atakuje Marsz Niepodległości

Dawny współpracownik Donalda Tuska, a obecnie lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna domagał się w poniedziałek delegalizacji organizacji animujących Marsz Niepodległości. Z kolei dawny doradca Hillary Clinton do spraw międzynarodowych pisał, również na Twitterze, o „marszu 60 tysięcy nazistów.

Rp.pl / Kresy.pl

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Fałszywi obrońcy demokracji,lewactwo i żydokomuna,fake news’ami operują jako argumentami wymierzonymi w Polskę,wykorzystując pretekst patriotycznego Marszu Niepodległości.Nienawistne propagandowe chwyty z zawiści wykorzystują i antypolskie bzdury wygadują.Żydzi,którzy u siebie w Israelu obcej nacji nie tolerują,co w swej konstytucji mają,bzdurnie pieją o swój byt w Polsce się obawiając.A przecież rabin Schudrich dyplomatycznie om powiedział:”Proszę mnie nie pytać,czy to lepiej,czy gorzej,że nie są agresywni”.Bo nie są agresywni,a to gorzej w propagandowym fachu znaczonym fake news’ami.Ussmańskich pismaków w konfabulacyjnym rozpędzie fantazja nawet do Ku-Klux-Klanu niesie.