Organizatorzy karnawału w Aalst w Belgii deklarują, że przeciwstawią się wezwaniom rządu Izraela do odwołania wydarzenia.

Jak poinformował w piątek The Guardian, organizatorzy belgijskiego karnawału, usunięci w zeszłym roku z listy dziedzictwa UNESCO w wyniku krytyki organizacji żydowskich, oświadczyli, że odrzucą wezwania rządu Izraela do odwołania niedzielnego wydarzenia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Premier Belgii, Sophie Wilmes, również stwierdziła, że parada karnawałowa jest „wewnętrzną sprawą” po tym, jak minister spraw zagranicznych Izraela, Israel Katz, wezwał władze do „potępienia i zakazania tej nienawistnej parady w Aalst”.

„Belgia jako demokracja zachodnia powinna się wstydzić, że pozwala na tak antysemicki pokaz” – napisał w czwartek na Twitterze Katz.

Emmanuel Nahshon, ambasador Izraela w Belgii, stwierdził, że ma nadzieję, że organizatorzy i władze lokalne wezmą pod uwagę sugestie strony izraelskiej.

„To, o co prosimy, absolutnie nie jest zakazem karnawału jako takiego”, powiedział Nahshon. „Prosimy o zakaz wszystkich tych antysemickich kreskówek, które nie licują z dobrym gustem, które nie mają nic wspólnego z poczuciem humoru i które są sprzeczne z wzorową demokracją, taką jak Belgia”.

Podczas zeszłorocznego trzydniowego karnawału we flamandzkim mieście, figury przedstawiały ortodoksyjnych Żydów, stojących na workach ze złotymi monetami. Jedna z postaci miała na ramieniu białego szczura.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym roku karnawał w Aalst został usunięty z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zdaniem organizacji ​​festiwal był winny „powtarzających się rasistowskich i antysemickich ekscesów”.

Pierwsza wzmianka o karnawale z Aalst pochodzi z 1432 r. Od 2010 r. karnawał znajdował się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W grudniu ubiegłego roku karnawał znika z listy z powodu figur Żydów, które uznano za „antysemickie”. To pierwsza tego typu sytuacja w historii, gdy z listy UNESCO znika tradycja kulturowa.

Christoph D’Haese, burmistrz Aalst, tłumaczył w grudniu, że oskarżenia kierowane pod adresem festiwalu są groteskowe i nonsensowne. Jego zdaniem wizerunki Żydów mają charakter jedynie satyryczny.

W piątek D’Haese zapowiedział, że tegoroczny karnawał odbędzie się zgodnie z planem. Jego zdaniem inna decyzja świadczyłaby o braku wolności słowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W marcu ubiegłego roku satyryczne figury zostały potępione przez Komisję Europejską.

Zobacz także: Nowe naciski środowisk żydowskich na Polskę ws. restytucji mienia

theguardian.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz