Izrael polecił lokalnym władzom na Wzgórzach Golan otworzenie i przygotowanie schronów, postawiono też wojsko w stan gotowości. Było to tuż przed wystąpieniem Donalda Trumpa ws. JCPOA. Decyzję prezydenta USA Izrael, podobnie jak Arabia Saudyjska, przyjął z wielkim zadowoleniem.

We wtorek, na krótko przed wystąpieniem prezydenta USA Donalda Trumpa i ogłoszeniem jego decyzji o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego JCPOA, Izrael polecił lokalnym władzom na okupowanych przez Izraelczyków Wzgórzach Golan, by „otworzyły i przygotowały schrony” przeciwbombowe. Ogłoszono to w związku ze zidentyfikowanie przez izraelskich wojskowych „nieregularnej działalności sił irańskich w Syrii”.Według izraelskich mediów, takie polecenie nie miało precedensu w czasie trwającego od 7 lat konfliktu w Syrii. Formalnie, Izrael pozostaje neutralny, jednak faktycznie przeprowadza liczne uderzenia, głównie lotnicze, na cele na syryjskim terytorium – szczególnie na miejsca, w których mają koncentrować się siły irańskie lub wspierane przez Teheran, walczące po stronie sił rządowych. Iran oskarżył Izrael, że w nalocie na syryjską bazę lotniczą 9 kwietnia br. zabito siedmiu Irańczyków – władze w Teheranie zapowiadały odwet.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W komunikacie podano też, że rozmieszczono systemy obronne, zaś siły izraelskie są w stanie wysokiej gotowości do odparcia ewentualnego ataku. Decyzja Trumpa ws. JCPOA wywołała obawy odnośnie możliwości eskalacji napięć w regionie.

Przeczytaj: Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem

Po konferencji Trump, swoje wystąpienie telewizyjne rozpoczął premier Izraela Benjamin Netanjahu, który wyraził uznanie dla, jak to określił, twardej postawy amerykańskiego prezydenta wobec Iranu. Nawiązał też do napięć w kwestii Syrii:

– Od miesięcy Iran dostarczał śmiercionośną broń swym siłom w Syrii, celem uderzenia na Izrael. Na jakikolwiek atak na nasze terytorium odpowiemy z całą mocą.

Decyzję Trumpa pochwaliła też Arabia Saudyjska, która uznaje Iran za swojego głównego wroga w regionie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Iran używał korzyści gospodarczych ze zniesienia sankcji do kontynuacji swoich działań na rzecz destabilizacji regionie – stwierdzono w oświadczeniu stacji Al Arabiya, należącej do Saudyjczyków. – W szczególności, poprzez rozwijanie rakiet balistycznych i wspieranie ugrupowań terrorystycznych w regionie.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania żałują, że Trump zdecydował o wyjściu USA z JCPOA – oświadczył we wtorek francuski prezydent Emmanuel Macron, jednocześnie zapowiadając prace nad szerszym porozumieniem. Za jego utrzymaniem opowiada się też UE, a także Włochy. Szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini przyznała, że szczególnie niepokoją ją deklaracje na temat nowych sankcji na Iran.

– Francja, Niemcy i Wielka Brytania żałują decyzji USA o opuszczeniu JCPOA. Stawką jest system nierozprzestrzeniania broni jądrowej – napisał Macron. – Będziemy wspólnie pracować nad szerszymi ramami, obejmującymi aktywność nuklearną, okres po 2025 roku, aktywność balistyczną i stabilność na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii, Jemenie i Iraku.

Francja, Niemcy, Wielka Brytania i UE są obok Rosji, Chin, Iranu i USA krajami, które w 2015 roku podpisały porozumienie JCPOA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy wcześniej, w reakcji na decyzję prezydenta USA o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego JCPOA, prezydent Iranu oświadczył, że jego kraj będzie dalej trzymał się umowy. Hasan Rowhani polecił też swojemu ministrowi spraw zagranicznych podjęcie negocjacji z innymi krajami-stronami porozumienia nuklearnego. Zaznaczył, że jest „mało czasu” na rozmowy z innymi światowymi potęgami, żeby utrzymać porozumienie. Dodał, że jeśli negocjacje zakończą się niepowodzeniem, to Iran w najbliższych tygodniach zacznie wzbogacać uran „bardziej niż do tej pory”.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek w Białym Domu, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia JCPOA i wprowadzają ponownie sankcje przeciw Iranowi. Trump argumentował, że w ten sposób chce powstrzymać Iran przed pozyskaniem broni jądrowej. Według niego, porozumienie JCPOA pozwoliło Iranowi na zgromadzenie środków na „wspieranie terroryzmu” w regionie Bliskiego Wschodu.

Irańska państwowa stacja telewizyjna oświadczyła, że decyzja Trumpa ws. wycofania się USA z JCPOA jest „nielegalna, bezprawna i podważająca porozumienia międzynarodowe”.

W trakcie swojego wystąpienia w Białym Domu, Trump stosował bardzo ostrą retorykę. Wielokrotnie mówił, że „irański reżim” to „eksporter międzynarodowego terroryzmu”, który gnębi i zniewala swoich obywateli. Samo porozumienie JCPOA było jego zdaniem z gruntu błędne, a także jednostronne.

Reuters / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz