Porozumienie o które od kilkunastu miesięcy zabiegała administracja Donalda Trumpa ustala nowe warunki reakcji ekonomicznych między Serbią, a jej zbuntowanym regionem. Jednak w porozumieniu znalazł się zapis, który wyraźnie zaskoczył serbskiego prezydenta Aleksandra Vucicia.

Porozumienie zostało podpisane w piątek w Białym Domu w obecności prezydenta USA przez prezydenta Serbii i premiera Kosowa Avdullaha Hotię. Relacjonująca ceremonię telewizja CNN przypomina, że Donald Trump „agresywnie” forsował umowę mającą ukształtować na nowych zasadach relacje Belgradu i Prisztiny w dążeniu do uzyskaniu międzynarodowego osiągnięcia, które miałoby wartość marketingową w kampanii wyborczej. Jednak w dokumencie znalazł się też zapis nie mający związku z dwustronnymi relacjami między Belgradem i Prisztiną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Końcowe negocjacje trwały dwa dni, ale nowe porozumienie od kilkunastu miesięcy były przygotowywane przez otoczenie Richarda Grenella, specjalnego przedstawiciela prezydenta USA do spraw negocjacji pokojowych między Kosowem a Serbią. Na początku bieżącego roku amerykańska administracja przyczyniła się do obalenia kosowskiego premiera Albina Kurtiego i jego rządu, ponieważ polityk ten oponował przeciwko porozumieniu z Belgradem.

Porozumienie zawiera ustalenia przywracające wolny ruch towarowy między Kosowem, a Serbią właściwą oraz zapowiada inwestycje mające odtworzyć infrastrukturę połączeń transportowych między regionami. Jednak komentatorzy zwrócili w w niedzielę uwagę na jeszcze jeden aspekt porozumienia. Zobowiązuje ono Republikę Kosowa, jako pierwszy podmiot zamieszkany przez ludność muzułmańską, do nawiązania relacji dyplomatycznych z Izraelem i ustanowienia swojej ambasady w Jerozolimie.

Do przeniesienia ambasady do Jerozolimy porozumienie zobowiązało także Serbię. Sądząc po reakcji prezydenta Vucicia na wypowiedź Donalda Trumpa tuż po podpisaniu dokumentu, serbski przywódca była wyraźnie zaskoczony zapisaem jaki formalnie zaakceptował.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela w grudniu 2017 r. wbrew prawu międzynarodowemu.

cnn.com/twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz