Trump ogłosił “wielki przełom” w stosunkach między Kosowem a Serbią

Przywódcy Serbii i Kosowa w obecności Donalda Trumpa podpisali porozumienie o normalizacji stosunków gospodarczych pomiędzy oboma krajami. Amerykański prezydent nazwał je “wielkim przełomem”.

Jak podaje Fox News, porozumienie podpisali prezydent Serbii Aleksandar Vučić i premier Kosowa Avdullah Hoti. Ceremonia podpisania odbyła się w piątek w Białym Domu w obecności Donalda Trumpa. Amerykański prezydent nazwał porozumienie “historycznym” i “wielkim przełomem”.

Media nie podają, jakie są postanowienia dokumentu podpisanego dzisiaj przez przywódców Serbii i Kosowa. Wiadomo, że przy okazji Serbia zgodziła się przenieść swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy, a Kosowo i Izrael porozumiały się w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ogłosił to dzisiaj przed spotkaniem z Vučiciem i Hotim Donald Trump. Ponadto, jak oświadczył premier Izraela Binjamin Netanyhu, ambasada Kosowa również zostanie ulokowana w Jerozolimie.

PRZECZYTAJ: Mogherini: państwa UE nie przeniosą swoich ambasad do Jerozolimy

Vučić chwalił w Białym Domu rolę Donalda Trumpa w zawarciu porozumienia. “Nie rozwiązaliśmy wszystkich naszych problemów, ale to jest duży krok do przodu” – mówił. Hoti nazwał dzisiejsze wydarzenie “wielkim momentem dla regionu”.

Rozmowy strony amerykańskiej z przywódcami Serbii i Kosowa na temat normalizacji stosunków gospodarczych toczyły się w Waszyngtonie od czwartku. Zapowiadając dzisiejszą uroczystość Biały Dom nie sprecyzował, czego będzie dotyczył podpisywany dokument. Po pierwszym dniu negocjacji Vučić powiedział, że zaprezentowano mu projekt porozumienia o wzajemnym uznaniu lecz on go odrzucił. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. rozmów pokojowych między Serbią i Kosowem Richard Grenell zaprzeczył tej informacji.

Belgrad utracił kontrolę nad Kosowem wskutek militarnego ataku NATO w 1999 roku, które poparło prowadzących zbrojną rebelię separatystów albańskich. Ci ostatni w 2008 roku jednostronnie proklamowali powstanie Republiki Kosowa, która została uznana przez USA i większość państw Unii Europejskiej, w tym Polskę, choć nadal jest uznawana przez mniej niż połowę państw świata i nie zajmuje miejsca w ONZ.

Jak pisaliśmy, w czerwcu nowy rząd Kosowa usunął wszystkie bariery handlowe dla towarów produkowanych w Serbii. „Teraz oczekujemy tego samego ze strony Serbów” – mówił wówczas Avdullah Hoti deklarując gotowość do rozmów.

Kresy.pl / foxnews.com / voanews.com / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply