W 2021 r. chiński podmiot przejmie zarządzanie nad portem w izraelskiej Hajfie. Port ten był do tej pory używany przez 6. Flotę amerykańskiej marynarki wojennej.

„Wielka bitwa o port w Hajfie została stoczona i Chiny pokonały USA w konkurowaniu o wpływ na politykę Izraela” – napisał w czwartek portal izraelskiej gazety „Jerusalem Post”. Cytuje w tym kontekście wypowiedzi Zhai Juna, chińskiego dyplomaty zajmującego się Bliskim Wschodem, który w czasie poniedziałkowej wizyty w Izraelu ostrzegał gospodarzy przez naciskami ze strony Waszyngtonu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Waszyngtonie mają się czym martwić bowiem w porcie w Hajfie znajduje się baza 6. Floty amerykańskiej marynarki wojennej. Amerykanie nie mają zbyt wiele czasu na znalezienie alternatywy bowiem zgodnie z zawartą umową Chińczycy mają zacząć brać udział w zarządzaniu strategicznym portem w 2021 r.

„Jerusalem Post” pisze, że Chińczycy przodują obecnie pod względem zaawansowania technologicznego infrastruktury portowej. Wspomina o wizycie reportera gazety w porcie w Szanghaju, niemal całkowicie zautomatyzowanym, w którym przeładowuje się 42 miliony kontenerów rocznie co pozwala na wysoką rentowność jego funkcjonowania. Izraelczycy mają nadzieję na podobne inwestycje w swoim porcie.

Jednocześnie gazeta przyznaje, że w kręgach izraelskich służb były obawy, że Chińczycy mogą wykorzystać port w Hajfie do szpiegostwa.

Czytaj także: Władze Chin twierdzą, że w różnych kulturach prawa człowieka mogą być różnie rozumiane

jpost.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz