Członek ścisłego kierownictwa Chin w czasie pekińskiej konferencji stwierdził, że ukształtowana na zachodzie koncepcja praw człowieka nie jest uniwersalna.

W Pekinie odbyło się w zeszłym tygodniu Forum Praw Człowieka Południe-Południe. W czwartek i piątek zgromadziło ono około 300 przedstawicieli 70 państw rozwijających się z Azji, Afryki i Ameryki Południowej, jak twierdzi gazeta „China Daily”. „Nie istnieje uniwersalna ścieżka i model praw człowieka na świecie. Rozwój idei praw człowieka musi i może być promowany jedynie w zgodzie z krajowymi warunkami poszczególnych państw i potrzebami ich mieszkańców” – powiedział w czasie obrad Huang Kunming, członek Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, czyli najważniejszego gremium rządzącego w ChRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiceminister spraw zagranicznych Chin Ma Zhaoxu stwierdził natomiast, że Stany Zjednoczone wykorzystują ideologię praw człowieka instrumentalnie – „Pewne konkretne państwo energicznie wszczyna wojny handlowe i wciąż uchwala ustawy rzekomo dotyczące praw człowieka i demokracji, by otwarcie ingerować w wewnętrzne sprawy innych krajów” – cytuje za PAP portal Wnp.pl.

Jak stwierdził chiński wiceminister to właśnie „pod sztandarem praw człowieka” USA prowadzą na świecie wojny i doprowadzają do kryzysów humanitarnych. Skrytykował też Stany Zjednoczone za protekcjonizm handlowy, który jego zdaniem utrudnia rozwój państw globalnego Południa – „Te działania nie tylko hamują rozwój gospodarki światowej, ale również naruszają prawa człowieka mieszkańców państw, na które wpływają. Należy im się stanowczo przeciwstawiać”

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W liście skierowanym do uczestników Forum przez Xi Jingpinga przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej wspomniał on o „nowych społecznych wartościach” i konieczności szanowania „woli narodów” w kwestii „rozwoju praw człowieka”. Zadeklarował też chęć współpracy z państwami rozwijającymi się.

„Kraje rozwijające się powinny zwrócić szczególną uwagę na ochronę prawa obywateli do utrzymania się i rozwoju, szczególnie w celu zapewnienia godnego poziomu życia, odpowiedniego wyżywienia, odzieży i czystej wody pitnej, prawa do mieszkania, bezpieczeństwa, pracy, edukacji, zdrowia i bezpieczeństwa socjalnego” – zapisano w deklaracji końcowej Forum.

Czytaj także: Chińczycy wezmą udział w tworzeniu sieci 5G w Niemczech

wnp.pl/chinadaily.com.cn/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz