Niemiecki operator telekomunikacyjny ogłosił w środę, że tworzeniem sieci 5G w RFN zajmą się chiński koncern Huawei i fińska Nokia.

Telefonica Deutschland potwierdziła, że sieć telekomunikacyjną i cyfrową nowej generacji stworzą w Niemczech Chińczycy i Finowie, twierdzi Deutsche Welle. Portal tego nadawcy określa Huawei jako “globalnego lidera w konstruowaniu sprzętu i infrastruktury dla ultraszybkich sieci przesyłu danych 5G”. Zarówno chiński koncern jaki i Nokia zostali określeni przez niemieckiego operatora jako “uznani partnerzy strategiczni”.

Telefonica Deutschland poinformowała, że oba koncerny otrzymały wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa niezbędne przy budowie tak krytycznej infrastruktury. Odpowiedzialność obu firm w zakresie wykonania zadania będzie podobna, żadna z nich nie jest wyróżniona jako główny wykonawca. Prace na tworzeniem sieci 5G mają rozpocząć się w przyszłym roku. Według zamówienia niemieckiego operatora do końca 2021 sieć taka ma zacząć funkcjonować na obszarze głównych niemieckich miast: Berlina, Frankfurtu nad Menem, Hamburga, Monachium i Kolonii.

Niemiecki operator podjął taką decyzję mimo tego, że Huawei stał się celem ataku władz USA. 1 grudnia ubiegłego roku Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córka założyciela firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego, została zatrzymana na lotnisku w Vancouver w Kanadzie na wniosek Amerykanów. Jest oskarżana o okłamywanie banków w sprawie wykorzystywania ukrytej spółki zależnej dla prowadzenia sprzedaży w Iranie z naruszeniem sankcji USA. Grozi jej za to ponad 30 lat więzienia. Jej zatrzymanie wywołało oburzenie Pekinu, który zagroził Kanadzie i USA poważnymi konsekwencjami. Wyszła za kaucją wartości 10 mln dolarów kanadyjskich. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka Piotra D., byłego oficera ABW, i Chińczyka Weijinga W., dyrektora sprzedaży polskiego oddziału Huawei, pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem. Natomiast premier Mateusz Morawiecki podpisał niedawno deklarację z wiceprezydentem USA, Mike’m Pence’m, która według niektórych komentatorów eliminuje chińskie spółki z ubiegania się o kontrakty na budowę w Polsce sieci telekomunikacyjnej 5G.

Stanowisko polskiego rządu mogą potwierdzać słowa ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Powiedział on w czasie wizyty w USA, że “Polska, tak jak Stany Zjednoczone” uznaje chińskie inwestycje, szczególnie w budowę sieci 5G za zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i świata.

dw.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply