Choć przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii określają swoje rozmowy z prezydentem Turcji jako dobre, to według relacji tureckich, Recep Tayyip Erdogan miał ponowić żądania dotyczące Kurdów i embarga na broń.

W sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbyli rozmowy telefoniczne z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Ocenili je jako dobre.

Zatrzymany przez SBU Wiktor Medwedczuk miał zeznać, że zajmował się prywatyzacją rurociągu Samara-Zachód na wniosek ówczesnego prezydenta Petra Poroszenki.

W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowano, że podejrzany o zdradę stanu i pomoc terrorystom Medwedczuk zeznał na temat prywatyzacji rurociągu Samara-Zachód oraz roli byłego prezydenta Petra Poroszenki w całym procederze.

„Nie tylko poprosił on [Poroszenko - red.] Medwedczuka o skontaktowanie się z rosyjskim kierownictwem, ale zapewnił też podjęcie niezbędnych decyzji we wszystkich ukraińskich instytucjach” – czytamy w oświadczeniu.

Rzeszów, który stał się logistycznym hubem, przez który przechodzi pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy, otrzymał od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytuł "Miasto-ratownik".

Wołodymyr Zełenski poinformował o uhonorowaniu Rzeszowa w niedzielę z trybuny ukraińskiego parlamentu na specjalnym posiedzeniu z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Przed tym przemówieniem podpisałem dekret stwierdzający szczególną rolę polskiego miasta Rzeszów. Wprowadziłem specjalny honorowy tytuł „Miasto-ratownik” dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś robią to, co niemożliwe, by nam pomóc, pomóc naszym ludziom, pomóc naszej armii. W imieniu całego narodu ukraińskiego pragnę wyrazić wdzięczność miastu Rzeszów, pierwszemu miastu-ratownikowi" – powiedział prezydent Ukrainy.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

W piątek operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool podjął decyzję o zawieszeniu obrotu rosyjską energią elektryczną w spółkach grupy Inter RAO, które są jedynymi importerami energii elektrycznej z Rosji do krajów bałtyckich. Od niedzieli rosyjska energia elektryczna nie jest już importowana na Litwę, podobnie jak gaz i ropa.

„Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie wpłynie na litewski system przesyłu energii elektrycznej i jego niezawodność. Potrzeby energetyczne kraju będą zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od partnerów strategicznych – krajów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą – mówi Rokas Masiulis, Dyrektor Generalny Litgrid, litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

W 2021 roku import energii elektrycznej z Rosji stanowił 17 proc. całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i pokrywał 16 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Polskie media, powołując się na portal Washington Post, poinformowały w piątek o nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy, który miał zawierać między innymi systemy Patriot. Jednak w tekście samej ustawy na stronie Kongresu nie ma ani jednej wzmianki o tym systemie. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%