Rząd Ukrainy zaplanował na tę jesień ofensywę legislacyjną, która ma zmienić kraj. Jedną z wprowadzanych reform ma będzie e-administracja.

Rada ministrów Ukrainy uchwaliła uchwaliła dokument, w którym zakłada się pełną cyfryzację usług publicznych do 2020 roku. Poinformował o tym w sieci społecznościowej premier Wołodymyr Hrojsman.

Przed chwilą rząd uchwalił główny e-dokument kraju – koncepcję rozwoju e-administracji do 2020 roku, która wyznacza główne cele, priorytetowe kierunki oraz działania cyfrowej transformacji na najbliższe 3 lata. – napisał szef ukraińskiego rządu.

Hrojsman zapowiedział, że do końca roku ludność Ukrainy oraz przedsiębiorcy będą mogli w formie elektronicznej zarejestrować dziecko lub ślub, załatwić zezwolenie i licencję przewozową, zezwolenie na obrót wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi, rejestrację samochodu itp. Do 2020 roku będzie działała technologia mobilnej identyfikacji MobileID oraz automatyczna wymiana danych pomiędzy różnymi urzędowymi bazami danych, „zgodnie z najlepszymi praktykami Unii Europejskiej”.

Ukraiński premier nazwał e-administrację kluczem do reform na Ukranie.

Elektroniczna reforma jest jedną z pięciu reform, które rząd Hrojsmana zamierza zainicjować tej jesieni. Oprócz niej zaplanowano także reformę emerytur, oświaty, służby zdrowia oraz reformę sprawozdawczości finansowej, która ma ocieplić klimat dla prowadzenia biznesu.

W maju br. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależnił przyznanie czwartej transzy kredytu dla Ukrainy od dopracowania i przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy wielu ważnych ustaw. Przedstawiciele Funduszu precyzowali, że chodzi o reformy emerytalną, rolną, prywatyzacyjną i antykorupcyjną.

Przypomnijmy, że niedawno przegłosowana reforma oświatowa wywołała międzynarodowe oburzenie z powodu ograniczenia praw mniejszości narodowych do nauczania w ojczystym języku.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Czytaj także: Państwa G7 naciskają na Ukrainę ws. reform

Kresy.pl / Espreso / Facebook

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz