Marek M., który w ubiegłym roku symulował podcięcie gardła abp. Markowi Jędraszewskiemu usłyszał zarzuty m.in. publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego i znieważenia katolików.

Stołeczna prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Markowi M., który w ubiegłym roku symulował podcięcie gardła abp. Markowi Jędraszewskiemu. Mężczyzna usłyszał zarzuty m.in. publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego i znieważenia katolików – poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa (PAP).

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała w poniedziałek, że mężczyźnie zarzuca się także nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Akt oskarżenia ma związek z występem w trakcie ubiegłorocznych wyborów „Mr. Gay Poland” w Poznaniu. Jak pisaliśmy, podczas wydarzenia jeden z przedstawicieli środowiska LGBT wystąpił z „kukłą” przedstawiającą wizerunek abpa Marka Jędraszewskiego. Jak wynikało ze zdjęć opublikowanych później na facebookowym profilu PrideNews.pl, mężczyzna ten imitował poderżnięcie gardła kukle z naklejonym wizerunkiem abp. Jędraszewskiego. Na koszulce drag queen pojawiła się wówczas czerwona plama mająca przypominać krew.

Śledczy uważają, że to właśnie oskarżony w przebraniu drag queen tańczył na scenie z dmuchaną lalką symbolizującą abp. Jędraszewskiego.

Zdarzenie poskutkowało wpłynięciem licznych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa do prokuratur w całym kraju. „Wszystkie zostały przeanalizowane w ramach jednego postępowania, a zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie Markowi M. zarzutu popełnienia przestępstw: publicznego nawoływania do zbrodni, nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważania z powodu przynależności wyznaniowej” – podali śledczy.

„W ocenie prokuratury forma scenicznego przekazu, jak też użyte podczas występu rekwizyty pozwalają na uznanie, że zachowanie Marka M. było działaniem promującym przemoc i wyczerpującym znamiona zarzuconych mu przestępstw” – podkreśliła w komunikacie prokuratura okręgowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zarzut został przedstawiony oskarżonemu pod koniec czerwca bieżącego roku. Adw. Ewelina Zawiślak, która jest obrońcą oskarżonego komentowała, że występ miał być „symbolicznym gestem”. Zdaniem obrońcy oskarżonego występ miał nawiązywać do słów arcybiskupa o „tęczowej zarazie”.

Jak pisaliśmy, w homilii podczas Mszy Św. w ubiegłoroczną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski powiedział, że „czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Według relacji portalu archidiecezji krakowskiej, słowa metropolity przyjęte zostały długimi brawami.

pap / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz