Wywodzący się z Nowej Lewicy wiceminister Krzysztof Śmiszek zapowiedział ustawowe zmiany wprowadzające odpowiedzialność karną za to, co jego partia uważa, że mowę nienawiści wobec homoseksualistów.

Dziennikarz Wirtualnej Polski zapytał w poniedziełek Śmiszka o “mowę nienawiści w kontekście osób LGBT”. “To jest dosyć prosty zabieg legislacyjny. Zostały uruchomione prace, także na mój wniosek, w Ministerstwie Sprawiedliwości. Do końca lutego takie przepisy powinny zostać opracowane i wyjść z ministerstwa” – odpowiedział wiceszef resortu.

“Ta sprawa powinna i będzie szybko załatwiona” – zapewnił Śmiszek, nadmieniając, że konieczne będą także konsultacje między poszczególnymi ministerstwami, podkreślił przy tym, że penalizacja tak zwanej “mowy nienawiści” jest punktem umowy koalicyjnej, jaką Nowa Lewica zawarła z Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą.

Zmiany w Kodeksie Karnym jakich chce Śmiszek “będą zakazywały przestępstw z nienawiści, mowy nienawiści, czyli motywowania swoich przestępczych czynów takimi przesłankami jak płeć, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, wiek, czy niepełnosprawność”. Wiceminister powoływał się na to, że “takie przepisy obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej”.

Dotychczas pojęcie przestępstwa z nienawiści odnosiło się do różnicy rasowej czy etnicznej jako motywu działania przestępczego i Śmiszek powiedział, że przewidziane już kary zostaną rozciągnięte na nowe kategorie “mowy niednawiści”.

Krzysztof Śmiszek jest otwartym homoseksualistą. Działał między innymi w organizacji “Kampania Przeciw Homofobii”.

Czytaj takze: Do parlamentu Ukrainy trafił projekt legalizacji związków partnerskich. W tle “prawa żołnierzy LGBT”

wp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply