Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) potwierdził, że dokonał ataku rakietowego na terytorium Iraku, a konkretnie autonomicznego Kurdystanu.

„W odpowiedzi na niedawne zbrodnie terrorystyczne wrogów Islamskiej Republiki Iranu kwatera główna szpiegów i skupienia grup antyirańskich w niektórych częściach regionu [Kurdystanu] stały się celem rakiet balistycznych IRGC w środku nocy” – iracko-kurdyjski portal Rudaw zacytował za agencją informacyjną Tasnim, która jest powiązana z samym Korpusem.

Atak może być odwetem za krwawy zamach terrorystyczny z 3 stycznia. Na skutek detonacji dwóch ładunków wybuchowych w irańskim mieście Kreman zginęło kilkadziesiąt osób. Zamach był szczególnym uderzeniem w prestiż Iranu w związku z tym, że dokonano go kilkaset metrów od mogiły gen. Kasima Solejmaniego, dowódcy sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiego zabitego w 2020 r. przez Amerykanów. W dodatku doszło do tego w trzecią rocznicę śmierci kluczowego polityka i dowódcy irańskiego, który odegrał rolę między innymi w zwalczaniu ISIS w Iraku i Syrii.

Jeszcze tego dnia tak zwane “Państwo Islamskie” wzięło na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie zamachu. Po kilku dniach irańskie służby bezpieczeństwa miały ująć osoby zaangażowane w jego przeprowadzenie. Przy okazji wykryto liczebność siatki i 16 kolejnych ładunków wybuchowych.

Rudaw podaje, że eksplozja wystrzelonych przez Irańczyków rakiet były słyszalne w stolicy Regionu Kurdystanu Irbilu. Tylko w jego okolicy spadło uderzyło pięć pocisków. Według agencji informacyjnej Reutera eksplozje były słyszalne w promieniu 40 km od miasta.

Dwa źródła przekazały, że żaden Amerykanin czy amerykański obiekt w irackim Kurdystanie nie ucierpiał w wyniku tego irańskiego uderzenia. Agencja sugeruje również, że atak mógł być jednak odwetem za działalność kurdyjskich separatystów w Iranie. Irackie źródła bezpieczeństwa podały, że jedna rakieta spadła na dom wyższego rangą urzędnika wywiadu kurdyjskiego, a druga na ośrodek wywiadu kurdyjskiego. Źródła podają, że trzy z nich uderzyły w dom wybitnego kurdyjskiego biznesmena, zabijając go.

Rudaw.net/Reuters.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply