Nowy sondaż: KO zrównuje się z PiS

Nowy sondaż CBOS pokazują spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, a wzrost dla Koalicji Obywatelskiej. Obie siły zrównały się już jego poziomem.

W najnowszym sondażu CBOS PiS i KO uzyskały po 29 proc. wskazań osób zdecydowanych na głosowanie, jak podała w poniedziałek Wirtualna Polska. O ile jednak obecny obóz rządzący zwiększył swoje poparcie od poprzedniego badania i to aż o 4 punkty procentowe, o tyle poparcie dla PIS spadło o 1 pkt proc.

Drugie miejsce również ex æquo zajęły w najnowszym badaniu dwie partie. Po 10 proc. wskazań otrzymała współrządząca Trzecia Droga oraz opozycyjna Konfederacja. Ta pierwsza zmniejszyła swoje poparcie o 3 pkt proc., Konfederacja natomiast otrzymała o 1 pkt proc. głosów więcej niż w poprzednim sondażu. Lewica otrzymała ich 7 proc.

4 proc. wskazało na “inną partię” (wzrost o 1 pkt proc.). 12 proc. respondentów miało problem z udzieleniem odpowiedzi (bez zmian).

Ankieterzy CBOS zapytali również obywateli o sprawę aresztowania byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 40,6 proc. pytanych było zdania, że to PiS ponosi odpowiedzialność za ten kryzys. 16,8 proc. składało winę na obecny obóz rządzący. Natomiast 20,1 proc. winiło obie strony polskiego konfliktu politycznego.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 8-12 stycznia metodą CATI na próbie 1000 osób.

Jednocześnie opublikowano także wyniki najnowszego sondażu sympatii partyjnych przeprowadzonego przez United Surveys. PiS utrzymał w nim samodzielne prowadzenie ale z poparciem na poziomie 31 proc.m również odnotował stratę – o 3 pkt proc. KO straciła około 1 pkt proc. osiągając 30 proc. wskazań.

Trzecia Droga w badaniu tej pracowni uzyskała poparcie aż 18 proc. zdecydowanych na głosowanie respondentów, ale i tak odnotowała spadek o 2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu. Czwarta była Lewica – zwiększając swoje poparcie o 2 pkt proc. osiągnęła poziom 11 proc. Konfederacja mogła liczyć na 7 proc. głosów, co jest spadkiem o 1 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-14 stycznia na próbie 1000 respondentów.

wp.pl/twitter.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply