Dzięki organizowanemu przez siebie Międzynarodowemu Forum Inwestycyjnemu Uzbekistan przyciągnie kapitał o wartości 26,6 mld dolarów.

Wynik ten świadczy o atrakcyjności Uzbekistanu dla zagranicznych przedsiębiorców i powodzeniu tego wydarzenia – podkreśliła służba prasowa miejscowego Ministerstwa Inwestycji, Przemysłu i Handlu, jak przytoczył w poniedziałek piszący o sprawie portal Fergana. Urzędnicy dla porównania przytoczyli wskaźniki ubiegłorocznego forum, na którym jego uczestnicy zawarli 167 umów o wartości 11 miliardów dolarów. Nie określono, ile dokumentów zostało podpisanych tym razem, a podano jedynie wartość kapitału jaki obejmują.

Jednak Ministerstwo skonkretyzowało kilka najważniejszych projektów. Saudyjska firma Data Volt zainwestuje 1 miliard dolarów w budowę infrastruktury miejskiej w „Nowym Taszkencie” oraz 3 miliardy dolarów w centrum przetwarzania danych oparte na „zielonych technologiach”.

Reprezentująca ten sam kraj Acwa Power Corporation zbuduje w Karakałpakstanie elektrownię o mocy 5 GW i stworzy urządzenia magazynujące energię elektryczną o mocy 2 GW. Koszt tych projektów szacuje się na 6,2 miliarda dolarów.

Amea Power ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbuduje w tym samym autonomicznym regionie Uzbekistanu elektrownię wiatrową o mocy 1000 MW, co będzie kosztować 1,1 miliarda dolarów.

Saudi Tabrid zmodernizuje system zaopatrzenia w ciepło w stolicy Karakałpakstanu, Nukusie, Ferganie i Kuwasaju, co łącznie będzie kosztować 750 milionów dolarów. Egipski koncern Nil Shugar rozpocznie uprawę buraków cukrowych w wiljecie dżyzackim, gdzie uruchomi też rafinację cukru, co zakłada zainwestowanie 500 milionów dolarów.

Chiński Shanghai Knud International zrealizuje projekt zakładający produkcję wyrobów tekstylnych i odzieżowych w wilajecie namangańskim, co będzie wymagało zainwestowania 205 milionów dolarów. Natomiast singapurski Wilmar International będzie produkować wyroby cukiernicze i spożywcze w wilajecie taszkenckim za 200 milionów dolarów.

III Międzynarodowe Forum Inwestycyjne w Taszkencie skupiło ponad 2,5 tys. przedsiębiorców z różnych państw świata.

Uzbekistan staje się pod władzą Szawkata Mirzijojewa państwem przyciągającym znaczne inwestycje właśnie w sektorze energetycznym. W marcu 2022 roku uruchomiono dwie elektrociepłownie: zakład o mocy 240 MW w rejonie Kibraju w wilajecie taszkenckim oraz o mocy 220 MW w rejonie Chawastu w wilajecie syrdaryjskim zbudowane przez turecki Cengiz Holding.

W maju 2023 r. ogłoszono inwestycje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w system energetyczny państwa o łącznej sumie ponad 3 miliardów dolarów.

Jak napisaliśmy w lutym 2023 r. Chińska firma CEEC ENERGY CHINA inwestuje 2 miliardy dolarów w budowę elektrowni fotowoltaicznych w trzech regionach Uzbekistanu. Cały projekt zostanie w pełni zrealizowany i pełna produkcja prądu zostanie osiągnieta w 2024 roku.

W grudniu 2022 roku poinformowano z kolei, że spółka Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arbaskich wygrała przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW w wilajecie bucharskim. W ramach tego samego przetargu francuska Voltalia otrzymała prawo do budowy elektrowni słonecznej w regionie chorezmijskim, a konsorcjum firm GD Power-Powerchina w namangańśkim.

Już w roku bieżącym poinformowano, że w rejonie żarkugrańskim obwodu surchandaryjskiego powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW. Ten warty 500 milionów dolarów projekt będzie realizowany przez niemiecko-uzbecką spółkę joint venture Graess Energy Uzde.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uzbekistan, państwo podwójnie śródlądowe, jak cały region Azji Środkowej tkwi między potęgami Chin i Rosji, z niewielką obecnością Zachodu. Inwestycje bogatych państw arabskich stają się dla Taszkentu metodą równoważenia swoich powiązań geoekonomicznych.

Czytaj także: Władze Uzbekistanu chcą przyciągnąć amerykańskie inwestycje

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply