Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w poniedziałek do Madrytu, gdzie spotyka się z premierem Pedro Sanchezem, aby podpisać porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, na mocy którego Hiszpania dostarczy Kijowowi broń o wartości 1,13 miliarda euro.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w poniedziałek do Madrytu, gdzie spotyka się z premierem Pedro Sanchezem, aby podpisać porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, na mocy którego Hiszpania dostarczy Kijowowi broń o wartości 1,13 miliarda euro.

Król Hiszpanii powitał Zełenskiego na płycie lotniska Barajas, co było gestem podkreślającym znaczenie wizyty dla Madrytu. Zełenski spotkał się później z Sanchezem przed wspólną konferencją prasową zaplanowaną na późne popołudnie.

Hiszpania zobowiązała się wysłać Ukrainie kilkanaście rakiet przeciwlotniczych Patriot i 19 używanych niemieckich czołgów Leopard 2A4, a także inną broń produkcji hiszpańskiej, taką jak sprzęt przeciw dronom i amunicję, podała w poniedziałek gazeta El Pais.

Gazeta dodała, powołując się na anonimowe źródła bliskie transakcji, że czołgi, które przez wiele lat były w magazynach, będą wymagały gruntownego remontu.

Podczas 22. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, hiszpańska minister obrony Margarita Robles ogłosiła wysyłkę drugiej partii czołgów Leopard na Ukrainę oraz inną pomoc wojskową.

W swoim przemówieniu na posiedzeniu Robles potwierdziła zobowiązanie Hiszpanii do „dalszego zapewniania wsparcia, na które Ukraina zasługuje i potrzebuje, w trybie pilnym” w świetle krytycznej sytuacji na froncie.

Zapowiedziała wysyłkę do Kijowa drugiej partii czołgów Leopard, która nastąpi pod koniec czerwca, amunicji artyleryjskiej 155 mm oraz nowej partii rakiet przeciwlotniczych Patriot i systemów przeciwdronowych.

Według szefowej hiszpańskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej kosztem wkładu hiszpańskiego przemysłu obronnego.

Robles osobno zauważyła, że Hiszpania zamierza w przyszłości podpisać dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w marcu mowa była o 20 Leopardach 2A4. Czołgi, podobnie jak inne materiały, zostaną przed wysyłką przygotowane do wysyłki w fabryce Santa Bárbara Sistemas w Alcalá de Guadaíra w Sewilli.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Jak widać Hiszpania, podobnie jak Polska, bardzo obawia się, iż Putin ją zaatakuje, gdy tylko wygra z Ukrainą. USA, jak wiadomo, pomagają Ukrainie, gdyż boją się, że Putin zaatakuje Hawaje i Alaskę. Ciekawe jak pomagają Ukrainie Wyspy Zielonego Przylądka?