UE rozważa monitorowani granicy w strefie Gazy

Unia Europejska rozważa, czy mogłaby odegrać jakąś rolę w monitorowaniu przejścia granicznego w Rafah między strefą Gazy a Egiptem po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem.

Jak przekazał w piątek portal Barrons, UE rozważa, czy mogłaby odegrać jakąś rolę w monitorowaniu przejścia granicznego w Rafah między strefą Gazy a Egiptem po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem.

Blok składający się z 27 narodów utworzył misję w 2005 roku, aby pomóc w monitorowaniu przejścia granicznego, ale została ona zawieszona dwa lata później po przejęciu kontroli nad Gazą przez bojowników Hamasu.

„Otrzymaliśmy démarche od różnych stron, w tym Izraela, czy moglibyśmy zbadać możliwość jej ponownego otwarcia (misji UE)” – powiedział wysoki rangą urzędnik UE.

Urzędnik powiedział, że szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell prawdopodobnie otrzyma zielone światło od poniedziałkowego spotkania europejskich ministrów w Brukseli, aby opracować opcje potencjalnego przeniesienia misji UE.

„Oczywiście nie miałoby to miejsca w obecnych okolicznościach ani w warunkach wojny. Mówimy o przyszłości” – powiedział urzędnik.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy wojskowej w Rafah na południu Strefy Gazy. Jak informowaliśmy, na początku tego tygodnia minister obrony Izraela Joaw Gallant przekazał, że Izrael zamierza rozszerzyć swoją operację wojskową w Rafah.

Wcześniej, po tygodniach publicznych nieporozumień z Waszyngtonem w sprawie planowania w Rafah, Izrael 6 maja nakazał palestyńskim cywilom ewakuację części miasta i rozpoczął najazdy wojsk i czołgów. Następnie izraelskie lotnictwo rozpoczęło naloty na Rafah, mimo trwającej ewakuacji cywilów.

Według strony izraelskiej w Rafah stacjonują cztery bataliony Hamasu, a także, że to właśnie tam ukrywają się przywódcy Hamasu i są przetrzymywani zakładnicy uprowadzeni w październiku ub. roku z Izraela.

W trakcie 7 miesięcy izraelskiej inwazji do Rafah uciekło ponad milion Palestyńczyków.

W piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał Izraelowi “natychmiastowe” wstrzymanie działań wojskowych w Rafah. Jednak MTS nie jest w stanie wyegzekwować tego nakazu, a w przeszłości podobne orzeczenia były ignorowane.

MTS stwierdził, że sytuacja humanitarna w Rafah “uległa dalszemu pogorszeniu” od czasu wydania poprzedniego nakazu i jest obecnie “katastrofalna”. “Pilny” wniosek dotyczący nakazania Izraelowi wstrzymania ofensywy w Rafah złożyła Republika Południowej Afryki. W styczniu RPA formalnie oskarżyła Izrael o popełnienie ludobójstwa na Palestyńczykach.

Nakaz został przyjęty przez panel 15 sędziów międzynarodowych większością głosów 13 do 2, sprzeciwiali się jedynie sędziom z Ugandy i samego Izraela.

Kresy.pl/Barrons

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply