Wielozadaniowe pojazdy opancerzone Oncilla, produkowane w Polsce, biorą udział w walkach w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

W czwartek w sieci pojawiły się nagrania działań ukraińskiej armii na północy obwodu charkowskiego. Opis nagrania sugeruje, że rosyjskie pozycje są ostrzeliwane przez dwa transportery opancerzone Oncilla.

Dalsza część materiału pokazuje transport piechoty i ewakuację rannych za pomocą transportera M113. Nagranie ma pochodzić z rejonu wsi Hłyboke na północy obwodu charkowskiego.

Czytaj: Media: Rosomaki z jednostek Wojska Polskiego na Ukrainie [+VIDEO]

Lekki, wielozadaniowy pojazd opancerzony Oncilla, produkowany wspólnie z polską firmą MISTA Sp. z o.o, został zaprezentowany w 2014 roku przez firmę Lacenaire (z siedzibą na Cyprze, posiadająca prawie 90 proc. udziałów w Mista) podczas targów w Kielcach. Rok wcześniej Mista zakupiła na Ukrainie licencję na produkcję pojazdów opancerzonych Dozor B, na bazie czego powstała Oncilla. Pierwszy raz zaprezentowano ten pojazd w 2013 roku.

Modyfikacja początkowo polegała zasadniczo na podniesieniu odporności balistycznej i przeciwminowej do natowskiego standardu poziomu 3 STANAG 4569, ale na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono znaczące różnice w stosunku do oryginału. Dotyczą one m.in. napędu, przekładni czy systemu gaśniczego.

Obecnie wozy Oncilla są produkowane w Polsce, w Stalowej Woli, z przeznaczeniem na eksport, w tym również na Ukrainę.

Według informacji producenta, pojazd Oncilla waży 8,8 tony. Załoga składa się z trzech osób: dowódcy, kierowcy i strzelca. Może zabrać też 6 żołnierzy. Silnik to KM DEUTZ BF 4M 1013FC o mocy maksymalnej 190,5 KM lub IVECO NEF 4 ENTC o mocy maksymalnej 209,5 KM. Prędkość maksymalna wynosi 120 km/godz, a zasięg nie mniej niż 750 km. Obudowa jest zbudowana ze stali zapewniającej ochronę przed pociskami przeciwpancernymi kal. 7,62 mm, z opcją wzmocnienia dodatkowymi osłonami chroniącymi przed pociskami kal. 12,7 mm.

Pojazd może zostać uzbrojony w obrotowy karabin maszynowy NSVT kal. 12,7 mm o zasięgu do 2 km zainstalowany na dachu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply