Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej – oświadczył w środę premier Mark Rutte. Skomentował w ten sposób wpis ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego na Twitterze, sugerujący, że Niderlandy popierają członkostwo Ukrainy w UE.

Wołodymyr Zełenski napisał we wtorek na Twitterze: “Rozmawiałem z premierem Holandii Markiem Rutte. Opowiedziałem o sytuacji humanitarnej na Ukrainie, ofiarach wśród ludności cywilnej, przebiegu ewakuacji i dostarczaniu pomocy humanitarnej. Podziękowałem Holandii za bezkompromisowe stanowisko w sprawie sankcji na Rosję i poparcie dla przystąpienia Ukrainy do UE”. W środę Rutte został zapytany przez dziennikarzy o wpis prezydenta Ukrainy. “Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, lecz jest to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia” – oświadczył, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Talked to @MinPres. Told about the humanitarian situation in ??, casualties among civilians, the course of evacuation and delivery of humanitarian aid. Thanked the Netherlands for its uncompromising stance on sanctions pressure on Russia and support for ??’s accession to the #EU

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 8, 2022

Zaznaczył, że Ukraina może zostać krajem kandydującym do UE. Dodał jednak, że nie obiecywał wsparcia Hagi dla członkostwa Kijowa w Unii Europejskiej.

Jak podawaliśmy, agencja Bloomberg napisała w poniedziałek, powołując się na źródła dyplomatyczne, że część krajów UE sceptycznie podchodzi do pomysłu przyznania Ukrainie już w tym tygodniu statusu kandydata do wstąpienia do UE. Według tych doniesień kraje te, wśród których są Niemcy i Holandia, chcą, by w pierwszej kolejności Komisja Europejska wyraziła swoją opinię na temat stopnia gotowości Ukrainy do członkostwa w Unii.

Przypomnijmy, że wtorek 1 marca 2022 roku Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję pt. „Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie”. Rekomenduje ona przyznanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej.

Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski wysłał do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej.

ua.interfax.com.ua / nos.nl / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply