Szereg państw Unii Europejskiej, w tym Niemcy i Holandia, jest przeciwnych przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do wstąpienia do UE już w tym tygodniu.

Agencja Bloomberg podała w poniedziałek, powołując się na źródła dyplomatyczne, że część krajów UE sceptycznie podchodzi do pomysłu przyznania Ukrainie już w tym tygodniu statusu kandydata do wstąpienia do UE.

„Niektóre zachodnie kraje Unii Europejskiej występują przeciw wezwaniom do przyznania Ukrainie tak zwanego statusu kandydata w tym tygodniu” – podała agencja.

Według tych doniesień kraje te, wśród których są Niemcy i Holandia, chcą, by w pierwszej kolejności Komisja Europejska wyraziła swoją opinię na temat stopnia gotowości Ukrainy do członkostwa w Unii.

Przypomnijmy, że wtorek 1 marca 2022 roku Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję pt. „Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie”. Rekomenduje ona przyznanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej.

Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski wysłał do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział europarlamentarzystom po wtorkowym wideo-wystąpieniu prezydenta Ukrainy, że UE będzie musiała poważnie przyjrzeć się legalnemu wnioskowi władz ukraińskich w sprawie przyjęcia ich kraju do Unii Europejskiej. Przyznał zarazem, że „to będzie trudne”, zważywszy na „różne poglądy w Europie” dotyczące poszerzania Unii Europejskiej.

Kresy.pl / strana.today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply