Prigożyn twierdzi, że Bachmut został zdobyty

Jak twierdzi współtwórca i lider Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, jego ludzie całkowicie wyparli siły ukraińskie z Bachmutu i zajęli miasto.

Lider rosyjskich najemników z Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn w sobotę zamieścił w sieci nagranie, na którym oświadcza, „wagnerowcy” zdobyli Bachmut w obwodzie donieckim w Donbasie, o który od miesięcy toczył się ciężkie walki. Według niego, Ukraińcy zostali ostatecznie wyparci ze swojego ostatniego bastionu obrony, nazywanego „Samolot”, na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.

„20 maja 2023 roku. Dziś o godzinie 12 w południe Bachmut został całkowicie zajęty” – mówi na nagraniu Prigożyn. „224 dni trwała operacja wzięcia Bachmutu. „Bachmucka maszynka do mięsa zaczęła się 8 października 2022 roku”.

Lider Grupy Wagnera zapowiedział też, że za kilka dni jego ludzie zostaną zabrani na odpoczynek i przeszkolenie. Na nagraniu podziękował m.in. prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, lecz skrytykował ministra obrony Siergieja Szojgu i generała Walerija Gierasimowa, szefa sztabu generalnego rosyjskiej armii.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało z kolei, że rosyjskie grupy szturmowe walczą o zajęcie zachodniej części Bachmutu.

Część ukraińskich ekspertów, a także mediów, twierdzi, że są one nieprawdziwe lub zmanipulowane. Zaznaczają, że nagranie z Prigożynem nie zostało wykonane w miejscu, które miało

Wiceminister obrony Ukrainy, Anna Maliar zaprzeczyła doniesieniom o zajęciu Bachmutu przez Rosjan. Przyznała, że sytuacja w mieście jest „krytyczna”.

Rosyjscy blogerzy wojskowi piszą, że południowo-zachodnie przedmieścia Bachmutu zostały zajęte przez „wagnerowców” po tym, jak wycofały się stamtąd ukraińskie 60. i 93. samodzielna brygada zmechanizowana, a także 241 brygada obrony terytorialnej. Do 25 maja mają być prowadzone tzw. działania oczyszczające. Zaznaczono zarazem, że Ukraińcy mimo poważnych strat nie skierowali na front swoich rezerw strategicznych, które najpewniej szykują się do uderzenia. Miałoby ono nastąpić rzekomo w nadchodzącym tygodniu. Tym samym, jak przyznają milibligerzy, zwycięska bitwa o Bachmut może stać się katalizatorem, który zainicjuje rozpoczęcie kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy. Najpewniej nie nastąpi to jednak w rejonie ego miasta, ale raczej na kierunkach operacyjnych zaporoskim i południowodonieckim, a także w rejonie Kupiańsk-Swatowe.

Zobacz: Prigożyn: Ukraińcy chcą uderzyć na rosyjski Biełgorod, skoncentrowali 200 tys. ludzi [+VIDEO]

Czytaj także: Biały Dom: Ofensywa Rosji na Bachmut nie powiodła się

Przypomnijmy, że na początku maja br., Jewgienij Prigożyn powiedział, że jego siły opuszczą ukraińskie miasto Bachmut 10 maja. „Wyciągam jednostki Wagnera z Bachmutu, ponieważ przy braku amunicji są skazane na bezsensowną śmierć” – tłumaczył. Wygłosił też wcześniej pełną przekleństw tyradę przeciwko rosyjskiemu dowództwu wojskowemu w związku z brakiem amunicji na linii frontu.

Bachmut w obwodzie donieckim od lata zeszłego roku jest puntem wokół którego ogniskują się zacięte walki Rosjan i Ukraińców. Po porażce operacji kijowskiej Kreml jako główny cele swojej inwazji na Ukrainę określił “wyzwolenie Donbasu”. Bachmut stał na drodze opanowania całości obwodu donieckiego po tym, gdy Rosjanie zdobyli już niemal cały obwód ługański.

Unian / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply