Mołdawia rozszerza nauczanie w języku ukraińskim

W przyszłym roku akademickim w Gimnazjum im. Tarasa Szewczenki w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, zostanie otwartych więcej klas z nauczaniem zarówno języku miejscowym jak i ukraińskim.

Działanie to jest nakierowane na potrzeby przybyszów z Ukrainy, jak podały miejscowe władze. Ma to umożliwić dzieciom ukraińskich uchodźców kontynuację nauki w języku ojczystym i łatwiejszą integrację z mołdawskim systemem edukacji – podało Ministerstwo Edukacji, na które powołuje się portal Newsmaker.md.

Z oświadczenia resortu wynika, zajęcia w dwóch językach będą prowadzone dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-IV) i gimnazjów (klasy V). Dzieci będą uczyć się w języku ukraińskim i rumuńskim zgodnie z krajowym programem nauczania. Nauczyciele zostaną wybrani spośród uchodźców i lokalnych nauczycieli mówiących po ukraińsku.

Oprócz tego odbędą się szkolenia dla nauczycieli oraz zajęcia kulturalne dla uczniów doskonalące umiejętności językowe. Ministerstwo Edukacji prowadzi negocjacje z partnerami międzynarodowymi w sprawie uzyskania wsparcia finansowego na remont i wyposażenie sal lekcyjnych i gimnastycznych, a także na tłumaczenie podręczników na język ukraiński. Można przypuszczać, że chodzi o instytucje Unii Europejskiej, z którą Mołdawia jest oficjalnie stowarzyszona i z którą prowadzi już negocjacje akcesyjne. Według Ministerstwa w szkołach i przedszkolach w Mołdawii uczy się ponad 2300 dzieci z Ukrainy.

W Mołdawii żyją też autochtoniczni Ukraińcy (według spisu ludności z 2004 r. stanowili 8,35 proc.), ale jest to ludność w znacznej większości rosyjskojęzyczna.

Czytaj także: Strzały na granicy – mołdawscy pogranicznicy zatrzymali uciekinierów z Ukrainy [+VIDEO]

newsmaker.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply