Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów – oświadcza Komisja Europejska, uzasadniając wszczęcie „dodatkowej” procedury wobec Polski o naruszenie prawa unijnego.

W czwartek Komisja Europejska wszczęła „dodatkową” procedurę wobec Polski o naruszenie prawa unijnego w kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Uznała, że „Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej SN – której niezależność i bezstronność nie jest zagwarantowana – na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów”. Chodzi tu m.in. o uchylenie immunitetu celem pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go czy też przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

KE informuje, że „podejmuje działania następcze w związku z postępowaniem w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów” i stąd podjęła decyzję o skierowaniu do Polski „dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”.

 

Zaznaczono też, że tym wezwaniem dodano nowy zarzut do postępowania w sprawie „uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”, jakie wszczęto przeciwko Polsce w kwietniu br. w związku ze zmianami w polskim sądownictwie.

Przeczytaj: Parlament Holandii domaga się zaskarżenia Polski do TSUE

Rzecznik KE Christian Wigand powiedział, że w czwartek wysyła ona „dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”. Dodał, że jest to nowy krok w toczącej się procedurze, zapoczątkowanej w kwietniu tego roku. Wigand zaznaczył, że obecnie toczą się dwie procedury o naruszenie prawa przeciwko Polsce. Pierwsza związana jest z reżimem dyscyplinarnym, tj. Izbą Dyscyplinarną SN, czym zajmuje się już Trybunał Sprawiedliwości UE. Druga procedura, którą teraz Komisja rozszerza, dotyczy innych zmian w wymiarze sprawiedliwości, a tym kwestii dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Przeczytaj: Unijny trybunał zawiesił zmiany w Sądzie Najwyższym

Zdaniem rzecznika Komisji uznała ona, że takie podejście jest najlepsze, aby zając się kwestią „dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2017 roku rząd PiS wprowadził nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN i sędziów sądów powszechnych, tworząc nową Izbę Dyscyplinarną. Zostało to skrytykowane przez Komisję Europejską, której zdaniem nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów narusza unijne prawa. W październiku 2019 roku KE wniosła w tej sprawie skargę do TSUE.

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply