W najbliższej przyszłości na Ukrainę mają zostać dostarczone myśliwce F-16, które Dania przekazuje Siłom Powietrznym Ukrainy.

W najbliższej przyszłości przybędą myśliwce F-16, które Dania przekazuje Siłom Powietrznym Ukrainy – poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Jestem wdzięczny Mette Frederiksen za udział w Szczycie Pokojowym i aktywną pomoc Danii w zaangażowaniu krajów Globalnego Południa w realizację Formuły Pokojowej. Podczas spotkania mieliśmy okazję omówić przygotowania do przekazania duńskiego F -16 samolotów, które w najbliższej przyszłości przybędą na Ukrainę” – czytamy w poście.

Zełenski dodał, że strony osobno rozmawiały o zatwierdzeniu ram negocjacyjnych i rozpoczęciu w czerwcu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Podczas przemówienia na szczycie Grupy G7 odbywającym się we Włoszech, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców krajów G7 do zwiększenia liczby ośrodków szkoleniowych zajmujących się szkoleniem ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Zdaniem Zełenskiego z każdym przywódcą „wielkiej siódemki” omawianych jest kilka spraw, których Ukraina najbardziej potrzebuje. Według niego mówimy o obronie powietrznej, a przede wszystkim o systemach Patriot, które zestrzeliwują wszystkie rosyjskie rakiety, a także o ukraińskim zasięgu i możliwości zniszczenia rosyjskich terrorystów tam, gdzie się znajdują, w tym na terytorium samej Rosji.

„Niedawne zezwolenie na użycie zachodniej broni poza naszym terytorium w celu ochrony Charkowa i innych miast wzmocniło nas przed rosyjskimi atakami. Jednak nadal szukamy dodatkowych Patriotów i musimy kontynuować te same zdecydowane kroki, które zostały podjęte w przypadku naszego zasięgu” – powiedział Zełenski.

„Proszę też o zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby przyspieszyć nasze przejście na F-16, co oznacza przyspieszenie szkolenia pilotów i zwiększenie liczby ośrodków szkolenia pilotów. A ja mam jedną wiadomość od naszych wojskowych – są wdzięczni za wszystkie pakiety wsparcia wojskowego, którego udzieliliście, i prosimy o jak najszybsze dostarczenie go Ukrainie, naszym żołnierzom” – podkreślił Zełenski.

Jak poinformowały w czwartek ukraińskie media, Rumunia sfinansuje szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, które odbędzie się w bazie lotniczej Fetesti. Kraj wykorzysta budżet swojego ministerstwa obrony na pokrycie kosztów, które powstaną w wyniku obecności ukraińskich pilotów i personelu technicznego w rumuńskiej bazie lotniczej.

Przede wszystkim mówimy o kosztach zakwaterowania, wyżywienia, transportu, paliwa zużytego w procesie szkolenia, zapewnienia specjalnego sprzętu oraz innych powiązanych towarów i usług.

W opublikowanym dokumencie nie przedstawiono szacunku kosztów szkoleń, ale zauważono, że nie jest potrzebne dodatkowe finansowanie poza środkami już przyznanymi.

„Biorąc pod uwagę delikatny charakter robót i usług, które zostaną zakontraktowane, a także poufny charakter działań szkoleniowych ukraińskiego personelu, nie można stosować przepisów regulujących zamówienia publiczne” – stwierdziło rumuńskie ministerstwo obrony w opublikowanym dokumencie.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply