Izrael rozszerzy operację w Rafah

Izrael zamierza rozszerzyć swoją operację wojskową w Rafah, powiedział w poniedziałek minister obrony Joaw Gallant – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja Reuters powołując się na ministra obrony Izraela Joawa Gallanta, kraj ten zamierza rozszerzyć swoją operację wojskową w Rafah. “Jesteśmy zaangażowani w rozszerzenie operacji naziemnej w Rafah do zakończenia demontażu Hamasu i odzyskania zakładników”.

Po tygodniach publicznych nieporozumień z Waszyngtonem w sprawie planowania w Rafah, Izrael 6 maja nakazał palestyńskim cywilom ewakuację części miasta i rozpoczął najazdy wojsk i czołgów.

Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich UNRWA podała w poniedziałek, że według szacunków od 6 maja z Rafah uciekło 810 000 osób, co stanowi potencjalnie ponad połowę populacji miasta w czasie wojny.

W oświadczeniu biura Gallanta stwierdzono, że „przedstawił on doradcy (bezpieczeństwa narodowego) Sullivanowi postanowienia wdrożone przez Izrael w celu ewakuacji ludności z obszaru Rafah i zapewnienia odpowiedniej reakcji humanitarnej”.

Izrael twierdzi, że jego siły w Rafah odkryły dziesiątki tuneli prowadzących na Synaj.

Unia Europejska wzywa Izrael do natychmiastowego zakończenia operacji w Rafah. Operacja ta zakłóca dystrybucję pomocy humanitarnej w Gazie i prowadzi do większych przesiedleń wewnętrznych, głodu i cierpień, powiedział w główny dyplomata UE Josep Borrell.

“UE wzywa Izrael, aby powstrzymał się od dalszego pogarszania i tak już tragicznej sytuacji humanitarnej w Gazie i ponownie otworzył przejście graniczne w Rafah. Kontynuowanie przez Izrael operacji wojskowej w Rafah nieuchronnie spowodowałoby poważne obciążenie stosunków UE z Izraelem”- napisał w oświadczeniu opublikowanym na X.

Borrell powiedział również, że zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym Izrael musi umożliwić i ułatwić niezakłócony przepływ pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej, powołując się na orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Dodał, że w tym kontekście UE potępia również atak Hamasu na przejście graniczne Kerem Shalom, który jeszcze bardziej utrudnia niesienie pomocy humanitarnej.

W ubiegłym tygodniu armia Izraela wezwała Palestyńczyków zgromadzonych w mieście Rafah i na jego wschodnich peryferiach do przemieszczenia się w inny rejon Strefy Gazy. Wcześniej w Rafah i wokół miasta zebrało się około 1,4 mln uciekających przed działaniami wojennymi osób. Obecnie w mieście są już izraelskie czołgi.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply